BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adókedvezménnyel vetetné le Rogán a szlovák rendszámokat

2011. június 22. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Első körben izomból akarta megakadályozni Rogán Antal, hogy az országban szlovák rendszámmal fussanak autók. Legalábbis erre lehetett következtetni azokból a nyilatkozatokból, amelyek úgy szigorították volna a hatályos szabályozást, hogy magyarországi lakóhellyel rendelkezők csak magyar rendszámmal közlekedhetnek. A célok nem változtak, a módszer azonban igen.

A tegnap a parlamentnek benyújtott javaslat inkább jobb belátásra akarná bírni az autósokat. Ennek egyik elemeként a nagy teljesítményű autók regisztrációs adóját csökkentenék, másik elemként pedig a külföldi rendszámukat magyarra cserélők jelentős adókedvezményt kapnának.

Az adócsökkentés nem lesz általános, sőt szinte minden kategóriában tapasztalható lesz emelés − azzal együtt, hogy a mostani négyféle környezetvédelmi osztályba sorolás helyett ötféle lesz. A tervezet szerint megszűnne a mostani legnagyobb kategória − vagyis 2500 köbcentis hengerűrtartalom felett egyféle adót kell fizetni.

Most a legnagyobb teljesítményű autókra vonatkozó adó 3000 köbcenti felett van meghatározva, itt 3,2 millió forint és 9,6 millió forint közötti az adómérték. Csökkentés − egy-két kerekítést ide nem számítva − csak ebben a kategóriában lesz: az adómérték kétmillió és nyolcmillió forint között mozog majd. A többi kategóriánál azonban ezt a mérséklést kompenzálná a javaslat, egy 2000−2500 köbcentis autónál például a legrosszabb környezetvédelmi besorolású autó után a mostani 4,7 millió forint helyett hatmilliót kell majd fizetni. A legalacsonyabb teher − 1100 köbcenti alatt, legkorszerűbb motorral − 250 ezer forint, ez nem változik. Jelentős emelés lesz viszont a legrosszabb besorolású járműveknél, ennek mértéke 250 ezer és 1,3 millió forint között változik. Ennek az indoklás szerint az az oka, hogy az avultatási kulcs kedvezőbbé válik, ezt kompenzálja az emelés.

A már külföldi rendszámmal futó autók tulajdonosait azzal csábítaná a magyar rendszám felcsavarozására a javaslat, hogy ha áttérnek, az adó felét kell csak megfizetniük. Ez akkor lehetséges, ha az autó a törvény kihirdetését megelőzően lett forgalomba helyezve, s az új, magyar rendszám még az idén felkerül a régi helyére.

Regisztrációs adó mértéke
ezer forint
Köbcenti Hatályos Tervezet
1100-ig 250−749 250−1000
1101−1400 361−1083 350−1400
1401−1600 478−1434 500−2000
1601−1800 743−2230 750−3000
1801−2000 1020−3059 1000−4000
2001−2500 1466−4397 1500−6000
2501−3000 2230−6691 2000−8000
3000 felett 3207−9622 2000−8000
Forrás: jogszabályok, tervezetek
F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet