Idén július−augusztusra szinte \"minden csillag együtt áll majd ahhoz\", hogy a kormány \"piackonform\" módon próbálja visszaállamosítani a Liszt Ferenc nemzetközi repülőteret − olvasható a Heti Válasz internetes oldalán. A lap emlékeztet arra, hogy a spanyol Grupo ACS óriáscég heteken belül bekebelezi a magyar légikikötőt üzemeltető Budapest Airport (BA) Zrt. fő tulajdonosát, a német Hochtiefet. Utóbbiban hónapról hónapra növelte részesedését az ibériai cég, és júliusra meglesz az 50 százalék feletti többségi tulajdon.
Erről írt a Financial Times is tegnap: a spanyolok ellenséges felvásárlással szerezték meg a német Hochtief AG-t, amely most teljes egészében megszabadul a nem központi üzletágaitól és ennek keretében megkísérli eladni reptereit, köztük a Budapest Airport megmaradt tulajdonrészét is. A korábbi hírek arról szóltak, hogy a budapestin kívül a sydneyi, athéni, hamburgi, düsseldorfi és tiranai repterekben birtokolt kisebbségi részesedéseit cégbe apportálja, majd a társaságot a tőzsdére vezeti, ám a cég szervezése mellett gőzerővel keresték a befektetőket is. A Financial Times értesülései szerint a lehetséges kérők között van a Vinci, a Global Infrastructure Partners, a Fraport és a Changi is. A Hochtief 1,6 milliárd eurót vár a kisebbségi részesedéseinek eladásából.
\"A spanyol gigavállalat első emberétől, Florentino Péreztől (aki nem mellesleg elnöke a Real Madridnak, a spanyol királyi labdarúgócsapatnak is) bizonyíthatóan nem áll távol az Orbán Viktorral való párbeszéd. A Real például fél éve jelentette be, hogy az Orbán fémjelezte Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia partnerségével indítana sportiskolát Magyarországon\" − olvasható a Heti Válasz cikkében.
Emlékeztet arra is, hogy a Fideszben a BA Zrt. 2005-ös magánosítása óta vallják, hogy Ferihegy olyan pótolhatatlan monopólium, amit magyar − vagy legalább a kormány stratégiai céljaihoz lojális − kezekbe kell adni.
