BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tartanak az orvosok az egészségszervezőktől

2011. június 8. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) úgy véli, a betegútszervezés elsősorban a kezelőorvos, továbbá a működőképes társadalmi egészségbiztosítás dolga lenne, közéjük súlyos tízmilliárdokat felemésztő intézményt illeszteni egyenesen bűn − hangsúlyozta Éger István elnök tegnapi tájékoztatóján. A Semmelweis-tervben a tíz szervezettel kapcsolatban darabonként 1,6 milliárd forint kiadási igényt tüntettek fel, de szakértők szerint ennél is többe kerülhetne a szisztéma.
Mint Éger fogalmazott: az állami tulajdonban levő kórházak fenntartói és felügyeleti jogának az egészségszervezőkhöz rendelésével olyan közjogilag nem beágyazott és alkotmányosan nem megfelelően védett struktúra jön létre, amely a fekvő- és járóbeteg-szakellátás magánosítását is megkönnyítheti.
A kormányzati egyeztetés hiányát már több ízben panaszoló elnök ezzel utalt arra is, hogy − bár a MOK ezt erősen szorgalmazta − az alkotmányban nem deklarálták az állami tb-ellátáshoz való állampolgári jogot. Éger nyomatékosította: a kamara az ellátásszervezés semmilyen formáját nem tudja támogatni. (Visszatekintve még a szocialista kormány által megvalósított, a háziorvosoknak nagy szerepet adó irányított betegellátást a legkisebb rossznak nevezte.) Elmondta azt is, hogy úgy látja, ha az ellátásszervezést külön kezelik, akkor a most alakuló nagytérségi szervezetek értelmüket vesztenék.
Mint elhangzott, a rezidensszövetség, ahogy Éger nevezte: szerződésbontási mozgalmát a MOK támogatja. Ezzel kapcsolatban konkrétumokról azonban nem beszélt.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet