Miközben a nyári táborokat szervezők száma évről évre nő, egyre kevesebb gyerek megy nyaralni. Az elmúlt két év során csupán a legnagyobb balatoni nyári táborok forgalma közel 30 százalékkal csökkent, s az idén további 10-15 százalékos visszaesésre lehet számítani. Az elmúlt hónapokban helyhatóságok sora döntött arról, hogy az idén ki sem nyitja nyári táborát, illetve hogy az ezután fizetős szálláshelyként is működik. A legnagyobb balatoni ifjúsági táborokban − Zánkán vagy Fonyódligeten is − évek óta így próbálnak pluszbevételhez jutni.
A forgalom csökkenése miatt egyre nagyobb bajban vannak a táborszervezők is, több cég a csőd szélén áll. Eközben gombamód szaporodik a különböző extra ajánlatokkal piacra lépők száma. A nyelvi, lovas, kerékpáros, kézműves táborok mellett immár gokart- és divattervező-táborba is lehet menni. A versenybe a panziók is beszálltak, az egyik mátrai panzió például négynapos túratábort kínál 50 ezer forintért.
Az elmúlt két év során öt helyhatóság adott túl a Duna partján, illetve a Balatonnál lévő táborán, idén pedig újabb három jelentette be, hogy források híján a korábbi formában nem tudja tovább üzemeltetni − mondta Nagy István, négy Bács-Kiskun megyei kistérség ifjúsági ügyekben illetékes munkatársa. A forgalom csökkenése mögött az is áll, hogy felújítás és karbantartás híján a táborok jelentős része rendkívül rossz állapotba került.
A balatonfenyvesi Vadvirág vízisport-tábort tavaly már alig 35 százalékos kapacitáskihasználtsággal tudták működtetni, ezért jelentős, többmilliós veszteséggel zárták a szezont − tájékoztatta lapunkat Hollósi Beáta táborvezető. Az idei kilátások sem túl biztatók, pedig az üzemeltető Vadvirág Bt. az elmúlt két év során több mint 10 millió forintot költött a nyaralóhely fejlesztésére, s árat sem emeltek. Nem kizárt, hogy ez volt az utolsó szezon.
Hasonló gondok miatt már tavaly lehúzta a rolót az a cég, amely éveken át Badacsonytördemicen működtetett ifjúsági tábort. Idén viszont, új felállásban, új koncepcióval újrakezdték. Császár Ferenc, a két hektáros komplexum vezetője elmondta, ebben a szezonban már csak a terület harmadát működtetik, 350 gyerek helyett egyszerre csak 70-et tudnak fogadni, viszont a házak teljesen felújítottak. Császár hozzátette, foglaltsági adataik nem rosszak, már több külföldi csoport is bejelentkezett, pedig a nívó miatt a korábbiakhoz évekhez képest jelentősen nőttek az áraik.
