A Moszkvai Kereskedelmi Kamara Választott Bírósága magát jelölte meg illetékesnek az EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. új (RosGaz) és korábbi tulajdonosa, a Mabofi között zajló jogi vita rendezésére. Moszkvában a RosGaz adott be keresetet, amelynek tárgya az EMFESZ Kft. eladásának jogossága. Góczi István, az EMFESZ ügyvezető igazgatója, korábban a Mabofi teljhatalmú megbízottja, az orosz−ukrán gázválság idején egy dollárért eladta a magyar céget a RosGaznak, amivel magára haragította a Mabofit, és elkezdődött a magyar cég körül ma már számtalan szálon futó jogi sakkjátszma.
Azzal, hogy az orosz választott bíróság befogadta a keresetet, sőt közbenső ítéletében magát jelölte kompetensnek, egyrészt elismerte, hogy volt valamilyen szerződés Góczi és a Mabofi között, ami jogalapul szolgált az eladásra, másrészt elismerte az EMFESZ eladási szerződésének tényét. (Mindez alapvetően nem volt meglepő, ugyanis az orosz politikai körök többször kinyilvánították, hogy a magyar állam tekintse orosz belügynek az egyébként orosz−ukrán−magyar perpatvart, ami egy jelentősebb tétel származási hely nélküli gáz rendszerbe táplálásáról és nem mellesleg immár több mint százmilliárd forint nagyságrendű többszörös, oda-vissza igényelt kártérítésről szól.)
Az orosz választott bíróság megjelenésével Góczi szerint a Fővárosi Bíróságnak nincs köze már az ügyhöz. Első fokon Budapesten megkérdőjelezték az ügyletet, ami az eredeti helyzet visszaállítását vonta volna maga után. Az ügy másodfokra került, ahol még nem született, s valószínűleg e témában már nem is születik döntés. Az EMFESZ jelenleg kifuttatja a szerződéseit, igyekszik behajtani a kint lévő milliárdjait, ám Góczi egyelőre nem lát lehetőséget arra − elsősorban a gázkereskedelem világpiaci átrendeződése miatt −, hogy a magyar szolgáltató tovább folytassa tevékenységét.
