A kormány döntött az újabb mobiltávközlési frekvencia felajánlásáról, így hamarosan indulhat az újabb mobiltender − jelentette be Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Joint Venture Szövetség éves rendes közgyűlésén. Mint mondta, a kormány szándéka az, hogy egy újabb mobiltávközlési cég jelenjen meg a piacon, erősítve a szektorban a versenyt. Ugyanakkor tisztában vannak azzal, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben és a szektor erős beruházási igényei miatt nem valószínű, hogy első körben elkel az újabb frekvencia és megjelenik a negyedik mobiltelefon-társaság.
A jelenlegi piaci és gazdasági környezet alig különbözik a 2008-astól, amikor az állam végül a válságra hivatkozva lefújta a negyedik mobilszolgáltatóra és a 4G hálózathoz szükséges frekvenciacsomagra kiírt tenderét − írta a Capitol Consulting tanácsadó cég egy piackutatásában, amikor felmérést készíttetett az újabb mobilfrekvencia-pályázat lehetőségeiről. A számítások szerint az új szolgáltató hálózati tőkeigénye (kétmillió előfizető kiszolgálására alkalmas kapacitást alapul véve) nagyjából 160 milliárd forint, plusz 10-20 milliárd a frekvencia megszerzése, mindez 15 évre − a magyar fogyasztói számmal számolva finoman szólva nem a legvonzóbb ajánlat. Ezért a Capitol azt tanácsolta, hogy az állam is szálljon be az újabb szolgáltatóba, ha valóban szeretne egy negyediket.
Bár Fellegi a közgyűlésen többször is megerősítette a kormány szándékát, mégis azt mondta: ha nem kel el első körben a frekvencia, még idén újra felajánlják azt a már itt levő szolgáltatóknak − vagyis az állam nem akar beszállni egy negyedik mobilszolgáltatóba. Sőt Fellegi azt is megerősítette, hogy ha az itt levő cégek kapnák meg a frekvenciát, feloldanák a régebbiek eddigi megkötéseit. Ez azt jelentené, hogy azokon is működhetnének az új generációs szolgáltatások.
