BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Holnap éjfélig vallhatnak a cégek

Az idei bevallásokban ketté kell bontani az évet a cégeknek, hiszen az első hat hónapban 19, a másodikban pedig 10 százalék adót kell fizetni. Kedd éjfélig nemcsak a bevallást, hanem a tavalyi beszámolót is el kell küldeni.

2011. május 30. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Holnap éjfélig kell a vállalkozásoknak benyújtaniuk társasági adóbevallásukat és beszámolójukat, ezzel együtt pedig − ha kell − az adófizetési kötelezettségüknek is eleget kell tenniük. A bevallások elkészítésénél az idén sem járhatnak el rutinszerűen a cégek, hiszen több jelentős módosítás is történt. Az egyiknek bizonyára minden társaság örült, még akkor is, ha az bonyolította a dolgokat: júliustól 19-ről tíz százalékra csökkent a társasági adó 250 millió forint adóalapig. Az első félévre így 19 százalékkal kellett megállapítani az adófizetési kötelezettséget, a másodikra pedig tíz százalékkal. A statisztikák alapján a társaságok több mint 90 százalékának adóalapja nem éri el az 500 millió forintot, vagyis nekik csak tíz százalék adót kell fizetniük.

Tavaly olyan módosítások is életbe léptek, aminek nem örültek annyira a cégek. Ilyen volt bizonyos adóalap-csökkentő tételek kivezetése. Többségüket azért radírozták ki a rendszerből, mert teljesen érdektelenek voltak − ide tartozik az üvegházhatású gázok kereskedelméhez kapcsolódó korrekció, amit hat-hét társaság vett csak igénybe évek óta, de ebbe a kategóriába tartozik a szabadalom, mintaoltalom költségének figyelembe vétele.

Nagyjából 70 ezer céget érintett azonban hátrányosan az a rendelkezés, amely az iparűzési adóhoz kapcsolódik. Míg korábban az ipa összegével csökkenthető volt az adóalap, ez tavaly megszűnt. Az érintett cégek összességében több tíz milliárd forint adókötelezettséget kaptak így a nyakukba.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet