Az elmúlt egy évben történt intézkedések bizakodásra adnak okot, a valódi munka még hátravan: a 75 százalékos foglalkoztatási ráta eléréséhez sok a tennivaló. Ehhez egyebek mellett egyszerűbb szabályozás és jól kihelyezett források kellenek − hangzott el a Napi Gazdaság és a Kavosz Zrt. tegnapi kkv-konferenciáján Debrecenben. A kormány elmúlt egy évét méltatta Debrecen alpolgármestere, Papp László, aki szerint az Új Széchenyi terv segíthet a kkv-kon, az elmúlt nyolc évnek ugyanis véleménye szerint nem ez a szektor volt a nyertese.
Pénteken nyújtják be a parlamentnek a munka törvénykönyve átalakításának első csomagját, amelyet június végén a bürokráciacsökkentő csomag is követ − mondta Jáczku Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője. A módosítással uniós irányelvek is bekerülnek a szabályozásba, így a harmadik országbeli munkavállalók alkalmazását megkönnyítő kék kártya is. Egy munkavállaló legfeljebb öt évig lehet kölcsönzött munkaerő státusban, illetve a tervezet szerint differenciált lesz a próbaidő. Változást jelent, hogy a 40 órás munkahetet 44 órára emelheti a munkáltató − ha előtte azt 36 órára csökkentette változatlan bérezés mellett.
Újra ki kell találni a magyar gazdaságot, ennek alapját a kis és közepes vállalkozások jelentik − mondta Gablini Gábor, a VOSZ társelnöke. Gablini elmondta, a pénzt nem közmunkába kell pumpálni, hogy ezáltal a statisztikák szépek legyenek, ezt ugyanis a befizetett adóból finanszírozzák, márpedig a cél, hogy összességében kevesebb adót kelljen fizetni, magasabb foglalkoztatási ráta mellett. A versenyképes termelést vissza kell hozni a kontinensre Kínából. Megfontolandó megszűnt iparágak újraindítása is, de nem állami támogatásokkal, hanem új piacok teremtésével − tette hozzá a VOSZ társelnöke.
