BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az állam fizeti a tanárt, az önkormányzat a rezsit

Az ősszel a parlament elé kerülő önkormányzati törvény várhatóan teljesen új alapokra helyezi az önkormányzatok feladatellátását. Az állam szinte minden területen venne el vagy venne vissza feladatokat, kezdve az oktatással egészen az államigazgatási feladatokig. Egyelőre semmi sincs eldöntve.

2011. május 23. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az oktatás finanszírozásának átalakítása az egyik sarkalatos kérdés az ősszel tárgyalandó önkormányzati törvényben. A koncepció azzal kalkulál, hogy egyfajta öszvér megoldás jön létre: az intézményeket a helyhatóságok tartják majd fenn, a gárda azonban állami alkalmazásban lenne. Ezzel az önkormányzatok jelentős tehertől szabadulnának meg, hiszen a személyi ráfordításokat az állam vállalná át. Mindez központosítást is vonna maga után, vagyis a tanmenetben sokkal kevesebb döntést  hozhatna az önkormányzat. Azt is az állam dönthetné el, melyik iskolában hány fős legyen a testület − ez egyrészt megoldást jelenthet a tanárhiányra, másrészt meg is bonthat egy-egy erősebb gárdát. Akad ennél keményebb elképzelés is, amely az intézményfenntartást is állami felügyelet alá vonná. Ez azonban azzal is járna, hogy nemcsak a tantervről, hanem a működésről magáról is az állam döntene.

Az egészségügyben a járóbeteg-ellátás maradna helyi finanszírozású, a fekvő pedig központi. A szociális ellátásoknál az elképzelések szerint a pénzbeni ellátás állami szintre kerülne, a természetbeni viszont helyi irányítású volna. Itt tipikusan az idősek gondozása lehet a kulcsfeladat.

A közigazgatási hivatalok utódaiként megalakított kormányhivatalok egy sor államigazgatási feladatot vennének át a helyhatóságoktól. A Belügyminisztérium szerint teljesen indokolatlan, hogy jelenleg az önkormányzatok adják ki a személyes iratokat. A személyi igazolványok kiadása tipikusan állami kötelezettség, érthetetlen is, miért végzik ezt a feladatot az okmányirodák. E kategóriába tartozik a gyámügy is.

A feladatátalakítás mellett a finanszírozás is új alapokra kerülne, a mostani normatív hozzájárulást ugyanis egy feladatalapú váltaná fel. Vagyis a költségvetésben aszerint határoznák meg az önkormányzatoknak juttatott forrást, hogy a kötelező feladatok várhatóan milyen kiadásokkal járnak. Mivel jelentősen csökkenhet a helyhatóságok ellátandó feladata, az állami hozzájárulás is jóval kisebb lehet a korábban megszokottnál. Az oktatási rendszer − ami jelentős tétel a finanszírozásban − működtetése végleges megoldásának ismerete nélkül nehéz megbízható becslést adni, ám a tárca szerint akár ezermilliárd forinttal is kisebb lehet ez az összeg (amelynek egy része várhatóan megjelenik majd az állam egyéb kiadásai között).

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet