BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még nem döntött az Alkotmánybíróság a magánnyugdíjpénztárakról

2011. május 18. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem döntött az Alkotmánybíróság a magánnyugdíjpénztárak ügyével kapcsolatban. Az indítványozók a szabad pénztárválasztásról szóló törvényt találták ellentétesnek az alaptörvénnyel, a testület már korábban is tárgyalta a kérdést. Az ügy több szempontból is kényes. Egyrészt az Ab a kérdés megválaszolása során csak az emberi méltóság alapján kaszálhatná el a szabályozást. Másrészt az sem mindegy, mit kaszál el. A jogszabály révén ugyanis majd hárommillióan léptek vissza \"önként\" az állami nyugdíjrendszerbe a magánpillérből, aminek következtében több mint 2500 milliárd forinttal lett gazdagabb az államkassza. Ezt visszavenni nemcsak bonyolult lenne − ebben az esetben a keletkezett kárt is meg kellene fizetnie az államnak, amit a befektetések szétbombázása generálhatott −, hanem a költségvetést is atomjaira darabolná. Ez az összeg ugyanis a GDP mintegy tíz százalékát teszi ki, vagyis egy ekkora szintű kiesés bedöntené az elkövetkező évek költségvetési terveit. Az Ab dönthet úgy is, hogy visszacsinálni mindezt nem lehet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet