BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent, de még magas az adóteher

2011. május 12. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A munkát terhelő adók és társadalombiztosítási járulékok átlagosan nőttek az OECD-térségben, Magyarországon azonban csökkentek 2010-ben, elsősorban a jövedelemadó-kulcsot érintő reformok miatt − derül ki az OECD jelentéséből. A munkát sújtó adóterhek a 34 OECD-tagállam közül 22-ben emelkedtek. Magyarországon az átlagos jövedelműek esetében 6,7 százalékponttal csökkent az adóék a csökkenő tb-járulékoknak és szja-nak köszönhetően, ám az még mindig jelentősen, több mint tíz százalékponttal meghaladja az OECD átlagát. Magyarországon az átlagkeresetű magánszemélyek kevesebb mint 54 százalékát, a magasabb jövedelmű magánszemélyek kevesebb mint 48 százalékát kapják meg annak az összegnek, amelyet munkáltatóik foglalkoztatásukra költenek. Az OECD felhívta a figyelmet arra, hogy a versenyképességi szempontoknál az egyik alapvető kérdés − és adott esetben hátrány − a munkát terhelő adók mértéke. Tavalyelőtt hazánkat csak Belgium előzte meg, 2010-ben csökkenés kezdődött, ami az idén folytatódhat a felső szja-kulcs megszűnésével.

Adóék 2010-ben
Átlagkeresetű Átlagkeresetű
kétgyerekesek gyermektelenek
Ország/adóék Ország/adóék
Franciaország 42,1 Belgium 55,4
Belgium 39,6 Franciaország 49,3
Olaszország 37,2 Németország 49,1
Magyarország 36,3 Magyarország 46,4
Szlovákia 22,6 Csehország 42,2
Csehország 21,2 Szlovákia 37,2

Forrás: OECD

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet