A zöldség- és gyümölcsárak emelkedése nyomán újra divatba jönnek a kiskertek, de a dunántúli városokban már arra is van példa, hogy a panelházak erkélyén, teraszain is mind többen termelnek valamilyen haszonnövényt. Helyi ingatlanközvetítők szerint Kaposvár környékén az elmúlt fél évben csaknem harmadával csökkent az eladó hétvégi telkek száma, miután egyre inkább előtérbe kerül azok hasznosítása. A pécsi piacfelügyeletnél arról számoltak be, hogy bár statisztikát nem vezetnek, a korábbi évekhez képest az idén legalább 25-30 százalékkal több volt a palántaárus. Bodó Balázs, a zalaegerszegi Bodó Kertészet tulajdonosa szerint egyre többen keresik a palántákat, idén tavasszal a forgalmuk csaknem a duplája volt a tavalyinak. A paprika és a paradicsom a legkelendőbb, de viszik az eper- és a málnapalántát, valamint a különböző gyümölcsfákat is, egyre többen érdeklődnek, hol, mit és hogyan érdemes termelni. Bodó hozzátette: ha az erkélyen nem is, de egy pár négyzetméteres területen már lehet annyi zöldséget termelni, ami a jelenlegi árakat figyelembe véve érdemben csökkenti a kiadásokat. Néhány éve még visszafogták a zöldségpalánta-nevelést, mert alig volt rá vevő, ma a dísznövényeket szorítják háttérbe.
Hasonló tendenciákról számolt be Besszer Mihály, a Közép-Dunántúlon több kertészeti üzletet, illetve vetőmagboltot működtető Vértes Kft. értékesítési vezetője is. Tavasszal minden üzletükben jóval több, döntően kis kiszerelésű vetőmagot, dughagymát adtak el, mint a korábbi években, de a nagyobb tételeket vásárlók száma is nőtt. Az árak alakulása miatt egyre több térségbeli kertészet foglalkozik palántaneveléssel, és önmagáért beszél, hogy idén már csaknem kétszer annyi kiskertekben alkalmazható permetező- és növényvédő szer fogyott, mint a korábbi évek hasonló időszakában.
