BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az önkormányzatoknak nincs pénzük virágosításra

2011. május 2. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Miközben a termelési költségek folyamatosan nőnek, a lapunk által megkérdezett vidéki kertészetek a tavalyi 25-30 százalékos mínuszt követően idén további mintegy 10-15 százalékos forgalomcsökkenéssel számolnak, a korábban gomba módra szaporodó kisebb-nagyobb kertészetek, növényárudák jelentős része ma a csőd szélén áll.

A forgalom a Balatonnál is visszaesett, miután spórolnak a virágosítással az önkormányzatok, az intézmények és a cégek is. A helyhatóságok még a parti védművekben okozott viharkárokat sem tudják saját erőből helyreállítani − mondta el lapunknak Szabó Ferenc, két dél-balatoni kistérség illetékese −, így Balatonberénytől Fonyódon át Balatonföldvárig csaknem 100 millió forinttal kevesebb jut parkosításra. A legtöbb helyen azt is meg kell gondolni, hányszor lesz az idén kaszálás. A legolcsóbb palántákat igyekeznek közösen, nagy tételben megvásárolni és közmunkásokkal elültetni. Több településen az iskolásokat is bevonják a munkába, másutt pedig az ingatlantulajdonosokat kérték fel a virágosításra. Hasonló a helyzet a cégeknél is: Kengyel Tamás, a nagy telephelyekkel rendelkező Metál Kft. üzemeltetési csoportvezetője például közölte, tavaly 40, idén pedig további 20 százalékkal kevesebb pénz jut a telephelyek fenntartására, szépítésére. Korábban kertészt is alkalmaztak, s minden évben újabb örökzöldek is kerültek a parkokba − ma azok a dolgozók gondozzák a területeket, akiknek épp nem tudnak munkát adni.

Tavaly csaknem 30 százalékkal csökkent a nagy múltú szombathelyi Savaria Kertészet és Faiskola forgalma − nyilatkozta lapunknak Meződi Zoltán ágazatvezető. A válság első jeleit 2009 közepén érzékelték, ekkorra fejeződtek be, illetve álltak le azok a nagyobb beruházások,  lakóparképítések, ahol jelentős kertépítési munkáik  lettek volna, s a piac azóta is pang. Meződi hozzátette: egyre inkább jellemző, hogy a vásárlók vagy a nagyon drága, extra növényeket keresik, vagy a nagyon olcsót. Korábban tucatszám voltak olyan térségbeli vevőik − magánemberek és cégek egyaránt −, akik náluk rendelték meg a beültetett balkonládákat. Idén a megkeresett törzsvevők több mint 60 százaléka azt válaszolta, átteleltették a muskátlit. A térség több kertészetével együtt elsősorban az exportnak köszönhetően tudnak talpon maradni, illetve azért, mert a hervadó piac egyre nagyobb szeletét uraló multinacionális cégeknek tudnak szállítani.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet