Szemmel látható, hogy folyamatosan nő azok száma, akik kerékpárra ülnek, s azok aránya is, akik közlekedési eszközként, s nem elsősorban szabadidős tevékenységként tekintenek a biciklizésre. Egyes városi kerékpárutak áteresztő képessége csúcsidőben már szűk − például a Bem rakparton és egy-egy piros lámpánál kisebb tömeg is összegyűlik. Ebből az következne, hogy élénkül a kerékpárpiac is, egyre több bicikli gördül ki a gyárkapukon − ám ez egyáltalán nincs így. A magyarországi piac a válság hatására 2008-ban torpant meg, s azóta stagnál. Az idén megmozdult valami, ez azonban inkább azt jelenti, hogy piacot vettünk el valakitől, s nem azt, hogy az bővült volna − mondta lapunknak Berkes György, az Olimpia Kft. ügyvezető igazgatója. A társaság tavaly és az idén is tízszázalékos növekedéssel számol, ám ez az exportpiac bővülésének köszönhető.
A társaság bevételeinek jelentős részét a külföldi értékesítésnek köszönheti, s az adatok szerint a hazai forgalom még szűkült is: 326,8 millió forint után tavaly 320,8 millió forintot értek el. (A társaság üzleti éve október elsejével kezdődik és szeptember 30-ával záródik, vagyis a legfrissebb mérlegadatok már a 2010-es év első háromnegyedét is magukban foglalják.) Szintén szűkült kissé a másik nagy magyarországi gyártó, a Schwinn Csepel forgalma: míg 2008-ban 1,7 milliárd forint bevételt ért el, 2009-ben pedig 1,4 milliárd forintot. A Schwinn, ellentétben az Olimpiával, itthon értékesít többet: 1,49 milliárd forint után 2009-ben 1,3 milliárd forintra esett vissza a hazai eladások értéke.
A trendek még mindig nem változnak, vagyis ha valaki növekedni akar a hazai piacon, mindenképp más csatornákban kell gondolkodnia − mondta Berkes. A klasszikus értékesítés mellett − kereskedelmi partnerek, bevásárlóközpontok − új lehetőségeket nyújthat a kölcsönzők ellátása, de az Olimpia például nemrég több mint száz kerékpárt tudott eladni egy szállodának, sőt a kecskeméti Mercedes gyártól is kaptak megrendelést. Ez nem jelentős tétel, de ezeket a lehetőségeket is meg kell ragadni − mondta az ügyvezető.
Az Olimpia a közép- és felső kategóriában gyárt kerékpárokat − ezért is megy jobban az exportpiac. Ebben a kategóriában olyan változás figyelhető meg, hogy a kerékpárosok egyre inkább tudják, hogy mit szeretnének. Korábban hallatlan nagy divat volt a mountain bike, ami a magyarországi közlekedési és domborzati viszonyokat figyelembe véve teljesen érthetetlen. Ez a divat tűnőben van, a kerékpározók egyre inkább olyan modellt választanak, amely a leghasznosabb a számukra. Továbbra is van persze piaca a mountain bike-oknak, ám inkább a profi modelleket viszik.
| 2008* | 2009* | |
| Értékesítés árbevétele | 1290,4 | 1502,8 |
| Ebből belföldi | 326,8 | 320,8 |
| Export | 936,6 | 1181,9 |
| Üzemi eredmény | 103,3 | 96,9 |
*az adóév október 1-jétől szeptember 30-ig tart
Forrás: cégközlöny
| 2008 | 2009 | |
| Értékesítés árbevétele | 1725,1 | 1425,6 |
| Ebből belföldi | 1489,9 | 1341,1 |
| Export | 235,2 | 84,2 |
| Üzemi eredmény | 138,2 | 56,5 |
Forrás: cégközlöny
