BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kötvény miatt működhet a dominóelv

2011. április 29. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén már meghaladhatja az 1830 milliárd forintot az önkormányzatok adósságállománya, ami így a 2005-ös szintnek majdnem a duplája lesz. Tavaly az állomány 1461,6 milliárd forint volt. A költségvetés tervezésekor eleve azzal számolt a kormány, hogy az önkormányzati finanszírozásban keletkező rést a szektornak kell (valahonnan) betömnie. A hézag egy részét az adósságszolgálat teszi ki − ez az idén 126 milliárd forint −, vagyis bruttó szinten az összeg 496 milliárd forint. Az önkormányzatok ezt lényegében onnan szedik össze, ahonnan tudják.

A rendkívüli mértékű eladósodottság több okra vezethető vissza. Egyrészt a 2005−2010-es időszakot vizsgálva a szektor bevételei nyolc százalékkal nőttek, kiadásaik viszont kilenc százalékkal − ez az egy százalékpontos különbség az évek alatt több mint 300 milliárd forint adósságot keletkeztetett. E mellé jöttek a beruházásokhoz kapcsolódó költségek, az uniós pályázatok önrésze. Emiatt jelentősen megnőtt a hitelállomány − 410 milliárd forintról 640 milliárdra − és új finanszírozási eszközként megjelentek a kötvények. Közben az egyéb tartozások mértéke érdemben nem változott, ez 200-250 milliárd forint körül alakult.

A folyamatokban több elem is aggasztó − mondta Bunda Gyula, a PwC igazgatója. Amellett hogy a 370 milliárd forint adósságnövekmény korábban nem tapasztalt mértéket jelent − az is kérdés, ki akarná ezt egyáltalán finanszírozni −, az önkormányzatok által kibocsátott kötvényekhez kapcsolódó türelmi idő is lejár. Vagyis el kell kezdeni azok visszafizetését. A hitelek és kötvények 126 milliárd forint adósságszolgálata mellett ráadásul az is súlyos következmény, hogy jelentős árfolyamveszteséget is elszenvedett a szektor a devizaalapú finanszírozás miatt. Összesen 180 milliárd forint az árfolyamveszteség, s ebből 110 milliárd tavaly keletkezett. Azzal, hogy a kötvényeket is el kell kezdeni visszafizetni, ez a veszteség kezd realizálódni.Ha ezt a terhet nem tudja vállalni egy-egy önkormányzat, az könnyen dominószerű boruláshoz vezethet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet