Jóval kevesebb hirdetést jelentetnek meg idén a civil szervezetek az egyszázalékos időszakban − mondta Király Gábor, a Gyermekétkeztetési Alapítvány elnöke, majd hozzátette, ennek egyszerű gyakorlati okai vannak: kevesebb a pénz és kevesebb az erre fordítható erőforrás. Idén − akárcsak 2010-ben − majd minden civil szervezetnek kevesebb pénzből kell gazdálkodnia, mint az azt megelőző időszakban, és nemcsak reálértéken, hanem nominálisan is − hangsúlyozta az elnök. Ebben az ügyben talán a Nemzeti Civil Alapprogram tehetne hatékonyabb lépéseket egy jól látható, mindenkit elérő kampánnyal.
Minket ráadásul az élelmiszerár-emelkedések különösen sújtanak, hiszen az a munkánk, hogy élelmiszert vegyünk és osszunk a gyermekeknek. A civil szféra most egy − remélhetőleg kisebb − válságot él meg. A Gyermekétkeztetési Alapítvány az utóbbi 18 évben főleg a magánszemélyek kisebb-nagyobb adományból tudta segíteni a gyermekeket. Az utóbbi két évben azonban drámaian csökkent a magánszemélyek adakozási lehetősége, ugyanis a háztartások anyagi helyzete rosszabbra fordult, a családi költségvetés készítésénél a nagy értékű fogyasztási cikkekkel egy csomagban mondanak le a civil szervezetek támogatásáról. Reméljük, hogy ez a helyzet megváltozik, és az úgynevezett átlagemberek stabil, növekvő jövedelmet tudhatnak magukénak a jövőben, akkor pedig ismét lesz lehetőségük az adakozásra − mondta Király Gábor.
Az egyszázalékos felajánlások ügyét természetesen szintén érinti a szegénység − kisebb a jövedelem, kevesebb az egy százalék. Ez természetes, mint ahogy az is, hogy az emberek az egyszázalékos papír kitöltésénél sokkal fontosabb dolgokkal vannak elfoglalva − tette hozzá az elnök.
