BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tűz és vas

2011. április 27. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mennyibe kerül egy doboz, a cigarettáról leszoktató, kúraszerűen szedhető tabletta? Huszonvalahányezer forint? És mennyi kell belőle, hogy eredményt érjünk el? Néhány doboz? És ezt ha igaz néhány hónapon belül feleannyiért is meg lehet vásárolni, ha hat a nem dohányzókat védő törvény?

Fondorlatos gazdasági érdek az egészségtudatosság köntösébe bújtatva? A WHO kimutatta: azokban az országokban, ahol bevezették a szórakozóhelyek füstmentesítését, az egészségügy finanszírozása azonnal javult és kisebb lett a dohányzás okozta egészségügyi panaszok aránya. Ezzel szemben állnak viszont ugyanott az üres vendéglátóhelyek, az alig csökkenő cigarettafogyasztás és a kiskapuk keresése. Itthon a fogyasztók nagyobbik része dohányanalfabéta: nem veszik figyelembe a nem dohányzók érdekeit, nincsenek tekintettel a gyerekekre és jellemzően a jogszabályok sem igen érdeklik őket, pláne akkor nem, ha a szeretett kocsmájukban ember nincs, aki ne dohányozna. Meg lehet ezt változtatni egy szigorú szabályozóval?

És hogy lesz? Jön valaki fentről a faluba, benéz a kocsmába, a füsttől nem látja, ki dohányzik? Aztán büntet? Ki fizeti be? Kit érdekel?

Nem ezek a helyek okozzák a legnagyobb feszültséget a dohányzásellenességben. Nem is igazán ezek vendégeiről van szó nekik nem lehet drága nikotintapaszt eladni , ám az ténykérdés, hogy a dohányzás okozta megbetegedések nagyobbik része épp náluk jelentkezik, viszont pont ők meglehetősen csekély mértékben járulnak hozzá a költségvetéshez (sokszor talán inkább elvisznek belőle a szociális kiadások oldalán).

A frekventált helyekről, a városi, magasan képzett, jól kereső fogyasztókról van szó, akik értenek a szóból, akik törvénytisztelők és jogkövetők. Az egyetlen bűnük, hogy dohányosok. Nem aprózzák el a bulit, a hét végi piálás mellé egy-egy doboz cigarettát is vesznek. Az ő leszoktatásuk, az ő életük gazdaságossá tétele a cél. (Bár szerintem épp olyan embertelen kiszámolni, élete végéig rentábilis-e egy polgár a költségvetésnek vagy sem, mint ahogyan egy nem dohányzó orra alá pöfékelni az akarata ellenére.)

Nem tudom, kell-e tűz és vas a leszoktatáshoz. Vannak emberibb, de munkaigényes megoldások, és ezért fizetem az adóm. Ráadásul azokban az államokban, ahol a tiltó szabály már létezik, a fogyasztók megtalálták a kiskapukat is. De akkor minek a hisztéria?

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet