BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Marad kiskapu a vendéglátósoknak

2011. április 27. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lehetne még szigorúbb is a szabályozás − mondta lapunknak Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének tiszteletbeli elnöke −, ugyanis az eredeti tervek szerint a vendéglátó-ipari egységek teljes területén tilos lett volna a dohányzás, a jelenlegi szabály szerint azonban a kerthelyiségekben, illetve ha az nincs, akkor a hely előtt lehet dohányozni. Az ipartestület azonban azt szorgalmazta régóta, hogy a jogszabály egyfajta kódex felé terelje a vendéglátóipart, amelyben vállalásokat tesznek a nemdohányzók érdekében. Ma már megoldható a dohányfüstmentes területek elkülönítése a dohányzóhelyiségektől és a dohányzók területéhez is megfelelő elszívóberendezések szerelhetőek fel. Arról nem is beszélve − tette hozzá Háber −, hogy számos étterem eleve nemdohányzó, főleg a fine dining vagy a luxushelyek, de egyre több kisebb hely is kihasználta ezt a piaci rést, és szemmelláthatóan megtalálják a közönségüket. A cél az lehetne, hogy a helyek működtetői döntsék el, dohányzó vagy nemdohányzó egységet kívánnak vezetni.

Az uniós államok jelentős részében (már ahol van a magyarországihoz hasonló jogszabály) lassan, de biztosan puhítanak − fogalmazott Háber. Nagy-Britanniában erős a nyomás a kormányon, Bulgáriában elégedetlenség van, Horvátországban, Németországban, Hollandiában lazítanak. Vagyis a totális szigor nem tűnik "kifizetődőnek".

Háber nem véletlenül jegyezte meg az elején, hogy a jogszabály lehetne szigorúbb is, hiszen a törvény jelentős mozgásteret ad azoknak az üzemegységeknek, amelyeknél rendelkezésre áll kerthelyiség. Írországban például a kocsmák működtetői sportot űztek abból, hogy a jogszabálynak megfelelően fedték be (félig-meddig) a kerthelyiséget, amit úgy befűtöttek, hogy télen is kint lehetett lenni. Mivel ott engedélyezett a kerthelyiségekben a dohányzás, a kinti területek zsúfoltak voltak, az igazi élet ott zajlott, a benti pubrészek viszont kongtak az ürességtől. Nagyjából erre lehet számítani Magyarországon is, hiszen a fűtőberendezések itthon is hozzáférhetőek.

Ami az ipartestület véleményét illeti, továbbra is 25 százalékos forgalomcsökkenéstől tartanak. Félő, hogy míg a nagyobb szórakozóhelyek képesek kibekkelni a változást, a kisebbek kénytelenek lesznek lehúzni a rolót. Ugyanis eddig a szórakozni vágyók számára nem volt feltétlenül szempont a kerthelyiség, most azonban az lesz.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet