BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szűkülnének az alkalmazottak jogai a bürokráciacsökkentés jegyében

Nyilvánosságra került a kormány bürokráciacsökkentő csomagjának első felvonása. Ennek alapján a cégek bizonyosan jól járnak, a költségvetés és a munkavállalók azonban aligha.

2011. április 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egyszerűsítés és bürokráciacsökkentés jegyében jövőre azzal kell számolniuk a munkavállalóknak, hogy  a cégük bármikor, lényegében indoklás nélkül kirúghatja őket. A tegnap nyilvánosságra hozott intézkedési terv szerint a mikro- és kisvállalkozások a lehető legkönnyebben vehetik majd fel és bocsáthatják el az embereiket. A felsorolt indokok jövőbeni bővítésével nem kell valamilyen negatív tartalmú értékítéletet megfogalmaznia a munkaadónak, ha meg akar szabadulni egy alkalmazottjától.

Ezzel együtt más munkavállalói jogokat is felülvizsgálna a kormány. Csökkenteni tervezik a fizetett szabadságokat, de rövidebb lesz a felmondási idő és kevesebb a végkielégítés összege. Szintén visszafaragna a kormány az éjszakai és hétvégi bérpótlékokból, a folyamatos üzemű vállalkozásoknál pedig lehetővé tennék az 5,5 napos munkahetet. Elvileg a kkv-k helyzetét könnyítenék ezekkel a lépésekkel, kérdés azonban, hogyan kaphatnának más elbírálást például a kötelező szabadság megállapításában a kicsik és a nagyok.

Hiba lenne azonban azt állítani, hogy a kormány bürokráciacsökkentő csomagja kimerül a munkavállalók jogainak csorbításában. Jelentős egyszerűsítések lesznek például az adóadminisztrációban. Bizonyos fizetési kötelezettségeket egyetlen utalással lehet majd teljesíteni − például az áfát és a termékdíjat. Ezen az alapon vélhetően egy füst alatt lesz intézhető az áfa és a jövedéki adók fizetése, de adott esetben a bérre rakódó járulékok is. Utóbbi azért is lehet megvalósítható, mivel az ígéretek szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatbázisa össze lesz fésülve. Vagyis az egészségbiztosítás adatait nem a vállalkozásoknak kell majd megküldeniük, hanem a NAV válogatja le azokat.

Ez a kormány is nekifut az adófolyószámlák csökkentésének − Bajnai Gordon kormánya egy számlára akarta utaltatni a munkabér összes terhét, ám ez gyakorlatilag feldolgozhatatlan lett volna, hiszen nagyjából ötezermilliárd forint folyt volna be egy év alatt egyetlen számlára. A mostani terv a számlaszámokat lefelezné, emellett több, negyedéves és havi teljesítést éves gyakoriságra ritkítana. Így a cégautó-adót, a szakképzési vagy a rehabilitációs hozzájárulást évente egyszer, február 25-ig kellene megfizetni.

Főbb intézkedések hatása*
Átutalások egyszerűsítése 8,5
Adóbevallások gyakoriságának csökkentése 7,7
Könyvvizsgálói kötelezettség enyhítése 5,6
NAV- és OEP-adatok összefésülése 15,2
Adatszolgáltatások, nyilvántartások egyszerűsítése 16,5
Foglalkoztatás adminisztrációjának csökkentése 45,7
Ebből: havi bérfizetési kimutatás eltörlése 19,2
Szabadabb munkaerő-felvétel és -elbocsátás 16
Összesen 105,2
*milliárd forint
Forrás: NGM
F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet