A kormány összesen 500 milliárd forinttal akarja csökkenteni a vállalkozókra háruló bürokratikus terheket − jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Június 30-áig százmilliárd forint, augusztus 30-áig további 400 milliárd forint lefaragásának programját állítják össze. Az intézkedések a 2012 január 1-jétől léphetnek érvénybe. Magyarországon jelenleg az EU átlagának háromszorosa a vállalatok bürokratikus terhelése, ez a GDP több mint tíz százaléka. Az intézkedésektől 1,2-1,3 százalékos gazdasági növekedési többletet remél a kormány a ciklus végéig a konvergenciaprogramban megjelölthöz képest, a felszabaduló forrásoknak köszönhetően 100-150 ezer új munkahely létrejöttére számítanak.
Az adófizetések módjának egyszerűsítése 15 milliárd forint megtakarítást hozhat. Az adófolyószámlákkal kapcsolatos költségeket felére csökkentenék, elképzelhető például, hogy kevesebbszer kell majd az adókat bevallani − havi, negyedéves helyett évente egyszer.
A jelenlegi kétszeresére, évi 200 millió forint árbevételre emelnék azt a határt, amelyen felül a vállalatoknak könyvvizsgálót kellene alkalmazniuk. Az adatszolgáltatás ritkításától 32 milliárdos megtakarítást remélnek. Ennél azonban sokkal többe kerülne szakértők szerint az a mínusz, ami eltűnne a cégekben. Ennek veszélye azért áll fenn, mert a felmérések szerint a vállalkozások adózási, adminisztrációs és számviteli fegyelme drasztikusan csökken, ha a könyvvizsgáló kiiktatható.
