BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Különadóról tárgyal az Alkotmánybíróság

2011. április 18. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma tárgyalja az Alkotmánybíróság  (Ab) a 98 százalékos különadóról szóló törvényt kifogásoló beadványt. Miután a testület egyszer már alkotmányellenesnek találta a végkielégítések visszamenőleges hatályú megadóztatását, a kormány ismét a különadóra vonatkozó javaslatot nyújtott be a parlamentnek. A korábban alkotmányellenesnek minősített passzusok megmaradtak, a kormány azonban azóta jelentősen szűkítette az Ab jogköreit, illetve módosította az alkotmányt is. A múlt év végén megszavazott törvénymódosító szerint a különadót a 2005-től keletkezett jövedelmekre kell figyelembe venni. Az Ab ugyanakkor tarthatatlannak vélte már azt is, hogy a 2010-es kifizetésekre vonatkozhat a rendelkezés, az ötéves visszamenőlegesség pedig ezen is túltesz. Ráadásul a kifizetések az akkori jogszabályoknak megfelelően történtek, a köztisztviselők szabályosan és transzparensen kiszámított összeget kaptak, amely könnyen lehetett a különadó határát főszabályként jelentő 3,5 millió forintnál magasabb. A visszafizetés nemcsak alkotmányossági szempontból súlyosan aggályos, hiszen az esetek jó részében vélhetően már nincs meg az összeg. Az adóhatóság adatai szerint kevesebb mint ezer munkáltató szolgáltatott adatot érintett alkalmazottakról, az adót fizetni köteles kör így igen szűk, könnyen ellenőrizhető. A bevallást elmulasztók 200 ezer forint büntetésre számíthatnak, a be nem fizetett adó − akár 50 százalékos − bírsága mellett.  A kormány összesen egymilliárd forint bevétellel számol e körben.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet