Magyarország követi azt a gazdaságpolitikát, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Going for Growth című kiadványában megfogalmaz, azaz strukturális reformokkal csökkenti az adósságállományt − jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap a kiadvány bemutatásán, hozzátéve: ez a Széll Kálmán terv (SZKT) lényege. Angel Gurría, az OECD főtitkára kérdésre válaszolva elmondta: ambiciózus terv az SZKT, megfelelő irányba tesz lépéseket több területen is, és úgy látja, hogy javaslataik többsége szerepel a tervben. A főtitkár az ágazati különadókról azt mondta: az OECD nem gondolja azt, hogy konkrét szektorokra kivetett adó jó módszer lenne a stabil adórendszer kialakítása szempontjából − tudomása szerint ezek az adók átmenetiek. Gurría szerint a magyarországi gazdaságpolitikai intézkedések részleteit az április 15-én beadandó konvergenciajelentésből lehet megismerni.
Az OECD széles bázisú és a jelenleginél magasabb mértékű ingatlanadó bevezetését javasolja. A szervezet az adóval a jelenleg alkalmazott, ad hoc jellegű bevételnövelő elemeket váltatná ki. A bérterhek további csökkentését és az idősebb korúak munkavállalásának támogatását is javasolja a testület. A magyar bérterhelés még mindig a második legmagasabb az OECD-tagállamok között: a teljes bérköltség mintegy 45 százalékát viszi el az adó, az OECD-átlag 30 százalék alatt van.
A jelentés szerint a válság hatására elindított költségvetési gazdaságélénkítésről a kormányzatok egyre inkább önfenntartó fejlődési pályára igyekeznek áttérni, ehhez strukturális reformok kellenek, amelyek elősegítik a rövid távú gazdasági növekedést, valamint az inaktív lakosságot és a munkanélkülieket visszavezetik a munkaerőpiacra.
