BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közgazdasági nonszensz a hamburgeradó?

Egyelőre közgazdasági nonszensznek tűnik jelenlegi formájában a hamburgeradó, csak annyit lehet tudni róla, hogy lényegében fogyasztást terhelő, forgalmi jellegű újabb díj lenne, amely az egyik oldalon ugyan növeli a költségvetési bevételeket, a másikon azonban csökkenti.

2011. április 1. péntek, 13:46

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hamburgeradó bevezetése egyáltalán nem tűnik jó megoldásnak, ugyanis az elmúlt hónapokban egyértelműen megmutatkozott, hogy az élelmiszerek áremelkedése után forgalomcsökkenés következett − mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke. Szerinte néhány luxuscikket leszámítva roppant korlátozott az élelmiszerpiac. A hamburgeradó nyilvánvalóan növeli az élelmiszerek árát, ezzel a forgalomcsökkenés miatt esik az áfabevétel. Így a kormány alapvetően csak átcsoportosítaná a fogyasztási adóbevételek egy részét, többlethez − amit az egészségügy fejlesztésére vagy finanszírozására fordíthatna − nem jutna. Ráadásul − jegyezte meg lapunknak Vámos − a jelenlegi magyar élelmiszer-gazdaságot tekintve bárminemű árnövekedés csak a feketegazdaságot hizlalná. Mint mondta, nem tudja, hogy a csipsznek jelenleg van-e feketepiaca, de a hamburgeradó után biztosan létrejönne.Az élelmiszergyártók körében a minap komoly riadalmat keltett a kormány részére készült − a Világgazdaság által közölt − szakmai anyag a hamburgeradóról, ami a lap számításai szerint felső hangon 386 milliárd forint bevétellel számol. Lapunk politikai körökből származó információi szerint a munkaanyag létezik, ám ez egy úgynevezett műcsont, az anyag kiszivárogtatásával szondázni lehet a lobbiköröket. A dokumentum egyes részleteinek napvilágra kerülésekor a NEFMI-hez tartozó, egészségügyért felelős államtitkárság szinte azonnal cáfolta, hogy bárminemű kormány-előterjesztés készült volna az ügyben. Mivel az egészségügyi termékdíj adó jellegű, ebben a Nemzetgazdasági Minisztériumnak van hatásköre. A szóban forgó 386 milliárd forint adóbevétel a teljes magyar élelmiszerpiac éves forgalmának több mint tíz százalékát tenné ki, ez nemcsak a fogyasztást, a teljes vertikumot térdre kényszerítené, hiszen az ágazatban hasonló nagyságrendű profitrátákról lehet beszélni.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet