BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csatlakozunk a versenyképességi paktumhoz

2011. március 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországnak nem áll érdekében csatlakozni az unió által kialakított strukturális paktumhoz, mivel a Széll Kálmán terv ennél is ambiciózusabb intézkedéseket tartalmaz - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. A kormány annak ellenére, hogy nem kér belőle, teljes mértékben egyetért az uniós versenyképességi paktum céljaival. A versenyképesség növelése, a foglalkoztatottság emelése, a közpénzügyek fenntarthatóságának javítása és a pénzügyi stabilitás megerősítése mind olyan cél, amely egybeesik a magyar érdekekkel.

A tárca elemzése szerint Magyarország minden szükséges lépést megtesz, amely a paktumban szerepel. Ráadásul így hazánk meg tudja őrizni adórendszere függetlenségét. A kormánynak nem tetszik a stabilitási paktum egyik sarkalatos pontja, hogy az egyezményt aláíró országok a társasági adó mértékét harmonizálják, azaz egyeztetik - állítja a tárca hivatalos közleménye.

A valóságban az unió nem a társasági adó mértékét javasolja harmonizálni, mint ahogyan azt a kormány állítja. A javaslat a társasági adóalapok számításának harmonizálásáról szól, az adó mértékét a tagállamok szabadon meghatározhatják továbbra is. Hasonló a helyzet az áfával is, amelynek alapjait egy uniós irányelv szabályozza, s ennek megfelelően az egyes tagállamok döntenek a részletszabályokról, köztük az áfakulcsokról is.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet