Januárban összesen 64 millió forintnyi végkielégítés-adót fizettek be a valaha kirúgott, felmondott, szabadságot megváltó közszolgák. A kormány nagyjából egymilliárd forintot vár az adóból, vagyis a pénz jelentős része csak ezt követően folyik majd be - már ha valóban összejön a Lázár János frakcióvezető szerint a költségvetés szempontjából fontosnak ítélt bevétel.
Az adót a személyi jövedelemadó-bevallással egy időben kell megfizetni, az erről szóló bevallást is az szja-val együtt kell elkészíteni. Ennek határideje főszabályként május 20-a, vagyis egyelőre semmilyen következményt nem lehet levonni a befolyt összeg alapján. Természetesen azt sem lehet tudni, hogy ezt a 64 millió forintot hány fő fizette be.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért érte meg bárkinek is rohamtempóban, már januárban adót fizetni. Erre az adhat magyarázatot, hogy ennek a körnek inkább a korai szja-bevallás benyújtása volt fontos, a járulékos kellemetlenség miatt készítették el a végkielégítés-adóhoz kapcsolódó bevallást.
A szja-bevallást akkor éri meg korán benyújtani, ha az érintett jelentős összegű adót igényel vissza. A szabályok szerint ugyanis a bevallás benyújtását követő 30 napon belül kell kiutalni a visszaigényelt összeget. Így aki siet, már februárban kézhez kaphatja a visszaigényelt adót. Az ugyanakkor kérdés, hogy ez a motivációt jelentő visszaigényelt adó meghaladja-e a végkielégítés-adót. Elvileg ebben az esetben volna valóban logikus a sietség.
