Arra várni kell, hogy a klasszikus, második pillérként funkcionáló vállalati nyugdíjszolgáltatók megjelenjenek a piacon, az első verzió ugyanakkor már tavasszal startolhat. Februárban több társasággal is meg tudunk állapodni, így márciustól elindulhat a vállalati nyugdíjszolgáltatás - mondta lapunknak Zugrovics Loránd, a Quaestor Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. vezérigazgatója.
A társaság által működtetett konstrukció - amelyhez bármilyen foglalkoztató csatlakozhat - leginkább egy hr-eszközbe oltott előtakarékossági programnak felel meg. Az új adószabályoknak köszönhetően, ami lehetővé teszi a differenciált juttatást, a munkáltató a befizetéseket béren kívüli juttatásként adhatja, akár vállalati szintenként eltérő paraméterekkel. A juttatás csak nyugdíjba vonuláskor érhető el.
Az általános szabályok szerint a munkáltató a minimálbér 50 százalékáig kedvezményesen adózhat a befizetés után - a cafeteriaelem után 19 százalék adót kell fizetni (a juttatás mértékének 1,19 százalékát terheli 16 százalék adó), járulékot a kedvezményes rész után nem kell fizetni. Vagyis a munkáltatónak 39 ezer forintig éri meg a juttatást nyújtani. A várakozások egyelőre nem szólnak az új konstrukció rohamos elterjedéséről. A foglalkoztatói nyugdíjpillér - több szereplő részvételével - évtizedek alatt is csak a GDP néhány százalékát kitevő vagyon felhalmozását jelentheti Zugrovics szerint, ez százmilliárd forintos nagyságrendet jelent. Összehasonlításképpen a magánpénztárakba indulásuk óta hozzávetőleg háromezer-milliárd forintot fizettek be a tagok.(Interjú a Napi Gazdaság Online-on.)
