BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Itt a foglalkoztatói első nyugdíjkassza

2011. február 9. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első egy-két évben százas nagyságrendű foglalkoztatóra és ezres nagyságrendű tagra számít a Quaestor Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt., amely február elsején elsőként szerezte meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyét. Ez a tanulás időszaka lesz - mondta Zugrovics Loránd, a társaság vezérigazgatója, ám azt nem részletezte, mekkora taglétszámmal, illetve kezelt vagyonnal lenne rentábilis az intézmény - nyilván ennél sokkal többel.

Annyit jegyzett csak meg viccesen, hogy szeretnék, ha Svájchoz hasonlóan Magyarországon is elérné a vállalati nyugdíjszolgáltatóknál elhelyezett vagyontömeg a GDP száz százalékát. Ez persze nem reális az elkövetkező egy-két évtizedben sem, hiszen a 27 ezer milliárd forint éves GDP-nek az 1997 óta halmozódó magán-nyugdíjpénztári vagyon is csak a tizedét érte el, s éves szinten a befizetett tb-járulékok is csak háromezer-milliárd forintot tesznek ki. Vagyis a magyarországi nyugdíjrendszerben a GDP arányában ennél jóval kevesebb pénz van.
Az új konstrukció mindazonáltal több célt is szolgálhat, amelyekkel mind a munkáltató, mind az alkalmazott jól járhat. A munkavállaló számára elsődleges szempont a járulékfizetés mellett az öngondoskodás - főleg annak a mintegy százezer főnek, aki lemondott az állami gondoskodásról és ragaszkodott magánpénztári tagságához.
A munkáltató a cafeteriaelemek alkalmazása mellett hathatósan motiválhatja alkalmazottait, ha tagi számlát nyit számukra egy foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatónál, mert amellett, hogy a juttatást akár munkakörökre bontva is differenciálhatja (a juttatás összege mellett megválasztható a kockázatvállalás szintje is), maga mellett is tarthatja az értékes munkavállalókat. A konstrukcióban ugyanis legfeljebb öt évre előírható egy feltételes jogszerzési időszak, vagyis ha a munkavállaló ezt megelőzően mond fel, elbukja a korábbi megtakarítást.

A befizetésekhez a pénztári befizetésekkel egyenértékű kedvezmények járnak. Vagyis a minimálbér ötven százalékáig a munkáltató a cafeteria szabályainak megfelelően kedvezményesen adózhat, s a munkavállalók befizetései is élvezhetnek szja-kedvezményt.

Egyelőre a társaság tárgyalásokat folytat cégekkel, amelyek esetleg csatlakozhatnak és számlát nyithatnak alkalmazottaiknak, konkrét megállapodás azonban még nem született - mondta a vezérigazgató.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet