BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szétnyirbálták az alkotmányt

Egyelőre nem sokat tudni arról, pontosan mi kerül majd bele az új alkotmányba, bár az érzékenyebbek talán nem is akarják egyelőre megtudni. Az alapján legalábbis, ahogyan a kormány az Alkotmánybíróságot és magát az alkotmányt kezelte, a szkeptikusok kevés jóra számítanak.

2011. február 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új alkotmányt tervez írni a kormány, amelynek kapcsán annyi vélelmezhető, hogy a koronáról lesz benne szó. A lényegi részek azonban egyelőre nem ismertek, így az sem, miként kezeli majd például a közteherviselés elvét az új szabályozás.

A múlt év tavasza óta kilencszer módosult az alaptörvény és kétszer az alkotmánybíróságról szóló szabályozás. Ezek java része pusztán azt a célt szolgálta, hogy a kormányra, országgyűlésre, jogszabályalkotásra vonatkozó rendelkezések a pillanatnyi elképzeléseknek megfelelően megállják a helyüket - vagyis nem a játékszabályok alapján változtattak a játékstíluson, hanem átírták a játékszabályokat.

Ez különösen a végkielégítés-adó kapcsán hatott úgy, mint egy mélyütés. Az eredeti szabályozást ugyanis teljes egyetértésben dobta vissza az Alkotmánybíróság (Ab), mert azt több szempontból is súlyosan alkotmányellenesnek találta - ezek közül az egyik hangsúlyos elem a visszamenőleges hatály volt, a másik pedig a túlzott, sarc szintű adómérték. Szakértők már előre figyelmeztettek: az Ab nem szereti azokat a törvényeket, amelyek a rossz szabályozásból adódó hibákat korrigálják alternatív adókkal. A kormány - pontosabban helyette Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője - ennek ellenére szinte változatlan formában ismét benyújtotta a javaslatot, a változás kimerült abban, hogy a visszamenőlegességet 2005-re terjesztette ki, s kétmillióról 3,5 millióra emelte az adómentes jövedelemhatárt.

Ezzel együtt azonban egy olyan módosító is az országgyűlés elé került, amely az Alkotmánybíróság jogkörét érintette. Ebben megtiltották, hogy a testület törvényt semmisítsen meg adó-, járulékügyekben. Ráadásul ilyen beadványokat csak akkor tűzhet napirendre az Ab, ha azok az emberi méltóságra hivatkoznak. A magán-nyugdíjpénztári tagokat érő hátrányos megkülönböztetés kapcsán egyébként szép számmal érkeztek ilyen beadványok, ám a testület egyelőre nem tűzte napirendjére az egyesített ügyeket.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet