BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zöldadót és tb-hozzájárulást is szedne az Orbán-kabinet

2011. február 1. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Zöldadók, dugódíj, tb-hozzájárulás és hit, hogy nemzetközi szintű bankadó lesz 2013-tól - nagyjából ezekből az adóelemekből építkezne a reform az Index szerint. A konzervatív elképzelések mellett több munkacsoport is dolgozik alternatív megoldásokon, kérdés, hogy ezekből a kreatív elemekből bekerül-e egyáltalán egyetlen is a kormány elé tárt verzióba.

A zöldadókról részleteket nem lehet tudni, vagyis nem egyértelmű, hogy azok mennyiben egészítik ki, illetve mennyiben pótolják majd a termékdíjakat. A termékdíj-szabályozást amúgy is újra akarta írni a kabinet, ám a tárgyalások megrekedtek. Elvileg az idén már elő kellett volna állni az új koncepcióval, ám a javaslatok egyelőre váratnak magukra. A zöldadók népszerűek Európában, ez az a terület, ahol viszonylag jelentős bevételeket lehet még elérni, ugyanakkor az nem csak a szigorúan vett adóbevételek produkálására szolgál. El kellene gondolkodni, helyes politika-e, ha egy általánosan alkalmazandó, ám kétségtelenül alacsonyabb összegű adó váltja ki a termékdíjat - mondta a Napi Gazdaságnak Hegedüs Sándor, az RSM DTM adópartnere. A termékdíj ugyanis csökkenthető, ha a vállalatok vállalják a visszagyűjtést, jellemzően egy hasznosító szervezeten keresztül, vagy környezetbarát megoldásokat vezetnek be. Ellenben egy alacsonyabb teherrel járó, de mentességet nem adó rendszer nem ösztönöz környezetvédelemre. Megfelelő szabályozással a dugódíjnak is lehet létjogosultsága, ha annak nem elsődlegesen az a célja, hogy bevételt nyújtson egy önkormányzat számára, hanem az úgynevezett externáliákat csökkentse, mely a közösség számára amúgy teherként jelentkezik - mondta Hegedüs.
Erre inkább a helyi adóztatás átalakítása lenne alkalmas. Az ötletek egyelőre elég homályosak, de a különböző helyi adófajták "összefésülése" szóba került. Itt főleg a többfajta építményadó, ingatlanadó, telekadó összevonása volna logikus. Bár az előző kormányok rendre lyukra futottak az ilyen ötletekkel, egy viszonylag jelentősebb bevételt hozó egységes ingatlanadóra szükség volna. Ezt ugyanakkor - okulva a korábbi hibákból - nem hetek alatt kellene "összecsapni".

Az ingatlanadónak abban az összefüggésben volna értelme, hogy a béreket terhelő adók és járulékok folyamatos csökkentése mellett a fogyasztás és a vagyon adóztatására kerülne a hangsúly. Ennek ellentmondani látszik a tb-hozzájárulás tervezett bevezetése. Ezt a tervek szerint ezer forint körüli, fix összegű hozzájárulást minden alkalmazott után meg kellene fizetni - leginkább a tavaly megszüntetett tételes egészségügyi hozzájárulásra emlékeztetve. Ez különösen annak fényében számít visszalépésnek, hogy az idén életbe lépett módosítás szerint már nem a minimálbér duplája, hanem csak a minimálbér után kell a kifizetőknek, foglalkoztatóknak járulékot fizetniük.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet