BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak lassan megy az adóbázis szélesítése

2011. február 1. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ha az adóbázis szélesítése a cél, sok mindent nem tehet a kormány, mint hogy a feketegazdaságot kezdi fehéríteni - véli László Csaba, a KPMG partnere. Tömegeket ugyanis már nem lehet a rendszerbe másképp bevonni. Összességében semmi sem indokolja, hogy az ekho szabályozása fennmaradjon, ám ez marginális eredményt hozhat csak, hiszen mindössze tízezer fős az ekhót alkalmazók köre - ez épp az idén bővült a sportolókkal, akik évi 50 millió forint jövedelemig alkalmazhatják ezt az adózási formát. Elvileg el lehet persze gondolkodni az eva sorsán is - mondta László, aki pénzügyminiszterként részt vett az eva szabályozásának kialakításában. Bár ez nem alakítaná át gyökeresen az adóbevételekre vonatkozó várakozásokat, ám csökkentené a normától eltérő adózási formák számát.

A feketegazdaság fehérítése nem megy egyik percről a másikra. Vagyis azt hiába várná bárki is, hogy ettől jövőre több száz milliárd forint pluszbevétele lenne az államnak. Csak bizalomerősítéssel, a jogi és ellenőrzési rendszerek hatékonyabbá tételével lehet változást elérni. Az ellenőrzések szigorítása sem következik automatikusan azért, mert a vámhatóságot és az adóhatóságot az idén januártól összevonták. Ez csupán a hatékonyságon javíthat, de csodákra nem képes.

Logikusnak tűnhet a mezőgazdasági kistermelők, őstermelők esetében szigorítás életbe léptetése, hiszen e körben alacsony az adófizetési hajlandóság - egy tanulmány szerint adóterhelésük egy százalék alatt van. Szakértők szerint azonban ez a kör jelenleg legalább valamennyire látszik. Könnyen előfordulhat, hogy az őstermelői státus megszüntetése nyomán a szereplők automatikusan a feketegazdaságba lépnek át.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet