Nagyon bizakodik a magyarországi szállodaszakma a konferenciaturizmus fellendülésében, erre az ad okot, hogy a kormány az Új Széchenyi tervben szót ejtett egy nagy konferencia-központ felépítéséről is - amellett, hogy a pécsi Kölcsey Központ állami fenntartású lesz. Kis szépséghiba, hogy a tervben semmilyen részlet nincs a központtal kapcsolatban, pusztán annyi, hogy 2020-ig felépülhet. Nem ez az első ígéret a mindenkori kormány részéről egy öt-hatezer fő befogadását lehetővé tevő konferencia-központ felhúzására - ugyanezt magánbefektetők is tervezték már. Magyarországon egyelőre nincs ilyen létesítmény - a legutóbb a Syma-csoport tervezett hasonlót, ám a válság miatt a projekt finanszírozását nem tudták megoldani. Budapest a 300 fő alatti konferenciák alapján a nyolcadik legnépszerűbb Európában, a teljes piacot tekintve azonban csak a huszonnegyedik - mondta lapunknak Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója. Ez jól mutatja, hogy volna keresnivalója az országnak ezen a piacon, ám ehhez megfelelő befogadóképességű központra is szükség volna.
Jelenleg legfeljebb kétezres rendezvény képzelhető el Magyarországon, míg például Bécsben két olyan központ is van, amely egyszerre tud vendégül látni 15 ezer főt - mondta Erdei Tamás, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. A konferenciaturizmusba mindenképp megéri befektetni, hiszen ez a legjövedelmezőbb szegmens - tette hozzá. A statisztikák alapján egy átlagos turista 16 ezer, egy üzleti utazó 28 ezer, egy konferenciaturista viszont több mint 30 ezer forintot költ egy nap alatt, amit hiba volna nem kihasználni. Ez nem lesz könnyű, a válság a régióban hazánkat érintette leginkább ebből a szempontból, ráadásul a kilábalás sem nekünk sikerült a legjobban. Magyarország uniós elnöksége komoly előrelépést hozhat az idei teljesítményeket illetően, bár januárban még nincs jele a felfutásnak.
