BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közeleg a végkielégítés-adó bevallásának határideje

2011. január 25. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Igyekezniük kell a számolgatással azoknak, akiknek meg kell fizetniük a 98 százalékos végkielégítés-adót. Azoknak ugyanis, akik azóta egyéni vállalkozók lettek, február 25-éig kell elkészíteniük bevallásukat - a személyi jövedelemadó-bevallással egyidejűleg. A többieknek ez a határidő május 20.

Az adó megállapítását megkönnyítheti, ha az érintettek igazolást kérnek akkori munkáltatójuktól, így nemcsak az derül ki, hogy pontosan mennyi végkielégítésről is van szó, hanem az is, hogy azután mennyi adót fizettek már meg, s ezt mennyivel kell még kipótolni. A 98 százalékba ugyanis beleszámít az is, amit a szabályok szerint annak idején leadózott a munkavállaló és a munkáltatója.

Az igazolást a munkáltatóknak 30 nap alatt kell kiállítaniuk. Az adatokat egyébként természetesen az adóhatóságtól is el lehet kérni. Az igazolások mintapéldányait az adóhatóság honlapján is közzétette, ám azt nem kötelező használni. A kikötés csak annyi, hogy a benne szereplő adatokat tartalmaznia kell a munkáltató által kiadott és aláírt dokumentumnak.

A februárban bevallóknak még türelemmel kell lenniük, a bevallási nyomtatvány ugyanis lapzártánkig nem volt elérhető. A hatóságnak 30 nappal a bevallási határidő előtt kell közzétennie a nyomtatványokat, ez a határidő ma lejár. A bevallás biztosan nem lesz egyszerű, hiszen abban 2005-ig visszamenőleg - ha több évben is kapott adóköteles juttatást az érintett - évekre bontva kell kimutatni a jövedelmet, a korábban megfizetett adót és járulékokat és a még fennmaradó befizetnivalót.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet