Lélegzetüket visszafojtva várhatják a magyarországi vállalkozások a pénteket, amikor elstartol az Új Széchenyi tervnek keresztelt program, amely az uniós forrásokat hivatott elosztani. Addig ugyanis semmilyen más gazdaságfejlesztő pályázatra nem jelentkezhetnek, az utolsónak ugyanis éppen ma jár le a határideje - az összesen 4,5 milliárd forint keretösszegű tender ráadásul egy olyan kutatás-fejlesztési projekt-előkészítő pályázat, amelyet egy-két nyertes cégre terveztek. Ezt leszámítva az idén már nem is volt elérhető pályázat a gazdasági operetív program keretein belül.
A GOP pályázataira 2007-2010 között több mint 17 ezer vállalkozás jelentkezett, közülük több mint tízezer nyertest hirdettek és mintegy 9400-zal kötött szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Összesen 826 milliárd forint támogatást szeretett volna kapni a 17 ezer pályázó, a nyertesek végül 514,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak. Ebből eddig 200,9 milliárd forintot fizettek ki az utófinanszírozású projektek megvalósítása során.
A legnépszerűbb a kkv-k komplex fejlesztése prioritás volt, ide érkezett a pályázatok jelentős többsége, több mint 15 ezer darab. Ezen belül a technológiai korszerűsítésekre kiírt tenderek vitték a prímet több mint 11 ezer pályázattal, emellett a vállalati szervezet fejlesztése, a folyamatmenedzsment erősítése vonzott számottevő érdeklődőt, több mint 4800-at. A kutatás-fejlesztési programok viszont nem voltak túl sikeresek, 1600 érdeklődő mellett 576 szerződést kötött az NFÜ, igaz, 60 milliárd forint értékben. Vagyis kevés nyertes volt, ám azok százmillió forintot kaptak.
