A két legnagyobb magyarországi dohánygyártó a tél elejére 60-80 forinttal, 540-570 forint közé csökkentette középáras márkáinak árát, azt követően, hogy az úgynevezett fogyasztási dohány (ez magában foglalja a pipadohányt és a kézzel sodorható zacskós terméket) áttörte a 20 százalékos piaci részesedést. Ebből a sodorható vagy más néven sodródohány 2010-ben önmagához képest 17 százalékos növekedést produkált, ami miatt a magasabb jövedéki adótartalommal bíró cigaretta forgalma erőteljesen csökkent. Tavalyelőtt 15,3 milliárd szál gépi készítésű cigaretta fogyott a legális piacon, míg 2010-ben a becslések szerint 14,2 milliárd szál, úgy, hogy a feketekereskedelem szignifikánsan nem nőtt. Vagyis a fogyasztási, azon belül a sodródohány egymilliárd szál cigarettát tudott elhódítani.
A tavalyi dohányjövedéki adóbevételek - bár még az utolsó hónap adatai nem állnak rendelkezésre -, úgy tűnik, 10 százalékkal maradnak el a 2009-estől. Akkor 298 milliárd forint teljesült, 2010-ben várhatóan 263 milliárd forint lesz az adóbevétel. A csökkenésben szerepet játszott, hogy 2009 végén erős volt a gyártók adójegykészlet-raktározása, ami magas bázist adott erre az évre, ráadásul a 2010-ben a kirobbant árháború miatt a gyártók jelentős mennyiségű adójegyet váltottak vissza a Vám- és Pénzügyőrségnél. Az elemzések 2011-re 3,8 százalékos adóbevétel-növekedést várnak, vagyis a tavalyi 263 milliárd után most 273 milliárd a cél.Ugyanakkor lapunk információja szerint (nem ismerve a decemberi adatokat) a cigaretta-árháború nem tudta novemberben megállítani a fogyasztási dohány előretörését. Nagy kérdés, mit mutat az év utolsó hónapja és a fogyasztási dohányban erős gyártók hogyan reagálnak a cigaretta árára. Az sem kizárt, hogy az árháború nem lesz hatással a fogyasztási dohány előretörésére, kizárólag a cigaretta belső piacait rendezi át, ami viszont gyengülő adóbevételt eredményez, hiszen ahhoz, hogy a tervszámok teljesüljenek, a cigaretta legális piacának újra növekednie kell, vagyis közelítenie kell a 15 milliárd szálhoz.
Bár az elemzések szerint egyelőre nem veszélyezteti az uniós direktívát a cigaretta árcsökkenése, senki sem tart kizárnak egy év közbeni emelést, attól függően, hogy a mostanit a gyártók átvezetik-e. A 2011-től érvényes új jövedéki adószabályok egy doboz cigaretta esetében nagyjából 20 forint növekedést jelentenek. Ekkora összeget általában egyben sohasem érvényesítenek a terméken a gyártók, most azonban az árverseny miatt nagy valószínűséggel végrehajtják, hiszen az emelés után is jócskán alatta maradnak az árak az árháború előtti időszakhoz viszonyítva.
