BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvezmények jellemzik az idén a jövedéki adót

2011. január 9. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Míg a korábbi években nem volt meglepő, hogy az egyes termékek jövedéki adóját az inflációt jelentősen túlszárnyaló mértékben emelték, az idén ilyen csak a cigaretta esetében lesz - a jövedéki adóról szóló törvény módosításához csatolt indoklás szerint az uniós kötelezettség miatt. A jövedéki termékek adójához ezt leszámítva nem nyúlt a kormány, csak a sör esetében vezetett be egy új kategóriát.
A sör adója nem változott, marad sörfokonként 633 forint hektoliterenként, ám az ízesített sörök esetében (ezek többnyire citromos, újabban azonban akár bodzás ízesítésű, a megszokottnál alacsonyabb alkoholtartamú italok) 2,8 sörfokig más elszámolást kell alkalmazni. Itt a standard alkoholfokra kell vetítetni az adót, ami 1400 forint.

Az évet azonban inkább a kedvezmények határozzák meg. Mind a fuvarozók, mind a motorfejlesztők jól járnak, köszönhetően egy-egy extra kedvezménynek. A hazai motorgyártásnak kívánt lökést adni a kormány azzal a módosítással, amelynek révén jelentősen csökkenthetővé vált a fejlesztések költsége. Ezek szerint a gázolajat, benzint, bioetanolt, E85-öt vagy bármilyen alternatív üzemanyagot használó motorfejlesztés során a költségek legfeljebb 25 százalékáig visszaigényelhető a megfizetett jövedéki adó. A kormány ezzel elejét venné annak, hogy a más tagállamban működő, kedvezményt igénybe vevő fejlesztőkhöz képest a magyarországiak versenyhátrányba kerüljenek - itt praktikusan az Audi versenyelőnyének megőrzéséről van szó. A szabályozás szerint az érintett cégeknek bejelentést kell tenniük a vámhatóságnál arról, hogy igénybe kívánják venni a kedvezményt, s emellett költségelszámolást is készíteniük kell. A kedvezményt éves vagy negyedéves ütemben érvényesíthetik.

A fuvarozókkal még a nyáron állapodott meg a kormány arról, hogy a hazai tankolást adókedvezménnyel honorálják. Ezek szerint az a fuvarozó, aki itthon tankol, a vásárolt gázolaj literje után 6,5 forint adókedvezményt kaphat - ez nem csupán a magyarországiakra, hanem minden nálunk megforduló fuvarozóra vonatkozik. (Kérdés persze, ki szeretne ezzel együtt vagy ennek ellenére rekordközeli áron Magyarországon tankolni - bár amióta Szlovákiában is csúcsra emelkedtek az üzemanyagárak, ottani számítások szerint ismét megfordulhat a benzin- és dízelturisták áramlása. Napi Gazdaság, 2011. január 5.)
Rosszabbul járnak ugyanakkor azok a gyógyszergyártó cégek, amelyek gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményekben utaznak. Hétéves átmenet után ugyanis az idén áprilistól megszűnik az ilyen készítmények után járó kedvezmény. Eddig a felhasznált alkohol után járt jövedékiadó-mentesség, ám a szabályok szerint ennek az átmeneti időnek tavasszal vége szakad.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet