Miután a Mercedes két újabb németországi gyártási programjába is sikerült beszállni, két nehéz év után felpöröghet az osztrák Femat GmbH. magyar cége - erősítette meg lapunk információit Takács László, a csesztregi székhelyű Femat Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. Ezzel párhuzamosan a társaság, amely az Audinak és a BMW-nek is beszállítója, a közelmúltban jelentős megrendelést kapott a Volkswagentől is. Ha minden a tervek szerint alakul, a Femat leporolhatja azokat a beruházási terveket is, amelyeket két éve félre tettek. A cég idei üzleti tervében már mintegy 1,8 milliárd forint nettó árbevétel szerepel. Takács elmondta: a főként gyártósori berendezéseket előállító Femat 2008-ban még rekordévet zárt, aztán 2009-től az elmúlt év nyaráig rendkívül nehéz időszak következett. A munkahelyek zömét csak úgy tudták megmenteni, hogy szinte valamennyi alvállalkozójuktól megváltak és egy sor költségcsökkentő intézkedés bevezetésére kényszerültek. A Femat rendelésállománya, illetve nettó árbevétele 2009-ben mintegy 40 százalékkal, tavaly pedig további 30 százalékkal csökkent. Növelte gondjaikat, hogy a legjobb vasipari szakemberek iránt idehaza és külföldön egyre nagyobb a kereslet. A közelmúltban az anyacéggel közösen úgy döntöttek, hogy az idén több szakmában is elindítják a felnőttképzést. Az ügyvezető igazgató hozzátette: annak ellenére, hogy úgy tűnik, az első félévben lesz munkájuk bőven, az ágazat nincs túl a válságon, hiszen a rendelésállomány még mindig nagyon hektikus.
