Június 3-án valószínűleg minden külföldi elemző megkereste Debrecent a térképen. Ezen a napon nyitotta meg ugyanis Kósa Lajos polgármester, a Fidesz ügyvezető alelnöke a Napi Gazdaság konferenciáját. Úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország sorsát, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük - jelentette ki. A mondat nem állt egyedül a meglepő közlések sorában, Orbán Viktor ugyanis ugyanezen a napon Brüsszelben arról beszélt, hogy a magyar államháztartás hiánya jóval a tervezett felett lesz, Varga Mihály, a csontvázkereső bizottság elnöke pedig tartalmilag megismételte Kósa szavait.
Az összehangolt kormányzati kommunikáció következtében szinte azonnal zuhanni kezdett a tőzsde és gyengült a forint. A világ legrosszabbul teljesítő devizája volt aznap a magyar fizetőeszköz: a Bloomberg által jegyzett 170 deviza közt a forint gyengült a legnagyobb mértékben, hét százalékkal, napközben a 280,4-es szintet is elérte az euróval szembeni 274 forintos nyitás után, a svájci frank pedig 197 forint volt a 195 forintos előző napi szinthez képest. A pánik végigsöpört szinte az egész világon, Magyarország másnap szinte minden napilap címoldalán szerepelt. Elemzők némi éllel úgy fogalmaztak: a görög szót akkor sem szívesen ejtik ki, ha a salátájukról van szó, nemhogy az államháztartásról, vagyis a politikusok roppant meggondolatlanok voltak.
A kormány tagadta, hogy Kósa nyilatkozata zilálta szét a piacot. A hangulaton később az sem segített sokat, hogy a kormány meghirdette a megszorító intézkedéseket a hiány tartása érdekében. Az árfolyamok az egy délután alatt elszenvedett csökkenés felét tudták csak ledolgozni.
