A költségvetési vita alatt 81 milliárd forinttal nőttek az áht kiadásai az elfogadott képviselői indítványok következtében - ám a 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycél nem változott. A parlament tegnap az utolsó módosító indítványokat is jóváhagyta, így december 23-án megszülethet a 2011-es költségvetés.
A 2011-es költségvetés gyakorlatilag készen van, a december 23-ra tervezett végszavazás szinte formalitás ilyen hatalmas kormánytöbbség mellett. A költségvetés fő számait ugyanis már két hete rögzítették a képviselők, e szerint az áht-hiány 2011-ben 776 milliárd forint lehet, az ez évre tervezett 867 milliárd után. Így eredményszemléletben a deficitmutató az idei 3,8-3,9 százalékról jövőre 2,9 százalékra csökken - ezzel először készül olyan költségvetés a magyar uniós tagság óta, amikor Magyarország teljesíti a háromszázalékos maastrichti követelményt.
Ugyanakkor a 2011-es költségvetéssel szemben komoly fenntarthatósági aggályok fogalmazódnak meg, elég csak a különadókra vagy a magánpénztári vagyon kényszerállamosítására gondolni. Míg az előbbiekből 368 milliárd forintot, az utóbbiból 530 milliárdos bevételt remél a költségvetés, vagyis a bevételi oldalon 898 milliárd forintnyi olyan bevétel jelenik meg, amely tartósan fenntarthatatlan. Ezen egyszerinek tekinthető bevételek nélkül - hacsak a kormány nem ellentételezi azokat kiadáscsökkentő intézkedésekkel - az államháztartás hiánya 5,9 százalék lenne, vagyis a papíron tervezett 2,8 százalék duplája. A kabinet ígérete szerint 2011 elején olyan kiadáscsökkentő intézkedésekkel áll elő, amelyek a kiadási oldalon 800 milliárdos megtakarítást hozhatnak (nem sokkal később pedig elő kell állni az új konvergenciaprogrammal is). Pedig a kormány jóval szerencsésebb helyzetben van, mint elődjei, hisz a jövő évi költségvetés végre gazdasági növekedésre épülhet, a kormány prognózisa szerint a GDP három százalékkal nőhet - ezt független kutatók is megerősítik. A GDP-t a külpiacok mellett (az export 9, az import 9,3 százalékkal nőhet) már a belső fogyasztás élénkülése is húzhatja.
A költségvetési vita a legritkább esetben apropó arra, hogy a képviselők a kormány által beterjesztett javaslatot átírják, ám ez idén nem mondható el - ez is a kapkodó tervezés számlájára írható. A vita alatt áht az kiadásai 81 milliárd forinttal emelkedtek a beterjesztett változathoz képest. A hiány nem változott, ugyanis a zömmel a kormány által is támogatott módosító indítványokat úgy ellentételezték a kormánypárti képviselők, hogy a különböző adóbevételi előirányzatokat emelték. A kincstári indoklás szerint a kabinet olyan mértékben konzervatívan tervezte a jövő évi adóbevételeket, hogy a 81 milliárdos pluszra bőven lesz fedezet.
A kiadásemelés legnagyobb tétele az a 21,9 milliárd forintos célelőirányzat, amelyből a közintézményekben dolgozó alacsony jövedelmű alkalmazottakat kompenzálhatják - annak érdekében, hogy ay szja-tábla változása ne jelentse egyben a nettó bérek csökkenését. A kiadásnövelő intézkedéseknél zöld utat kaptak egyes beruházások: hárommilliárdot kapott a főváros a Moszkva tér környékének rehabilitációjára, 5,2 milliárddal növelték az egyházak támogatását. Ugyancsak a kiadásokat növelték a képviselők, amikor az MNV Zrt. környezetvédelmi kiadásait 14,5 milliárddal megemelték vagy egy teljesen új, 5,2 milliárdos előirányzatot hoztak létre vasúti hidak felújítására.
