BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre tízmilliárdos állami vagyonhoz juthatnak az önkormányzatok

2010. december 20. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A parlament tegnap lapzártánk után szavazott a jövő évi büdzséhez benyújtott, még állva maradt módosító javaslatokról - a végszavazást csütörtökön ejtik meg a képviselők. A tegnap szavazásra bocsátott javaslatok közül 69 bírta a kormány támogatását. Ugyan az elfogadott módosítások a költségvetés főszámait nem érintik, egy-egy vaskosabb tételt megszavaztak a képviselők. Az egyik ilyen javaslat, hogy az MNV Zrt. által az önkormányzatoknak adható ingatlanok értékét az eredeti egymilliárd forintról tízmilliárdra emelték. Az indoklás szerint kormányzati szándék a önkormányzatok és a kistérségi társulások ilyen támogatása. A vagyonkezelő általában olyan ingatlanokat ad át ingyenesen a helyi önkormányzatoknak, amelyek valódi használati értéket nem jelentenek az állam számára, csak költséget. Ugyancsak az önkormányzatokat érintő módosítás, amely megszünteti a Belügyminisztérium által felügyelt önkormányzati tartalékot és ezt a pénzmaradványt kizárólag a hátrányos helyzetű helyhatóságok támogatására különíti el: e célra 2011-ben 31 milliárdos célelőirányzat jön létre - ilyenre az utóbbi években még nem volt példa. (Az idei költségvetésben a csődközeli helyzetben lévő települések támogatására 11 milliárd jutott.) A kormány által támogatott módosítók sorában szerepel az az egymondatos javaslat is, amely a költségvetési szervek foglalkoztatottjainak cafeteriakeretét évi bruttó 200 ezer forintban szabja meg.

Miközben a régi költségvetési tanács (KT) megszüntetésén még tegnap dolgoztak a képviselők és a 825 millió forintból megmaradt utolsó tízmilliót az országgyűlés büdzséjéhez csapták, kiderült az elfogadásra javasolt módosítókból, hogy az adófizetőknek akad 240 milliója arra, hogy a volt köztársasági elnökök jótékonykodjanak. Egy tegnap elfogadott javaslat szerint Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László fejenként 80-80 millió forintot kap, amelyet közcélú adományokra fordíthat. A volt elnökök mellett ugyanekkora keretet kap Kövér László házelnök. Az eredeti javaslat szerint Kövérnek be kellett volna érnie ötvenmillióval, ám Kontur Pál fideszes képviselő szerint ez "megengedhetetlen", ezért ezt a keretet is emelték.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet