BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utóvédharcok a Költségvetési Tanács körül

2010. december 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Célegyenesbe fordult a parlament idei munkája, hiszen tegnap befejeződött a 2011-es költségvetés vitája, jövő héten már "csak" a maradék módosító javaslatok és a végszavazás vannak hátra - ami csak formalitás a kétharmados többségnek. A költségvetéshez benyújtott módosító javaslatokról a tervek szerint jövő hétfőn, a büdzsé egészéről december 23-án dönt a ház.

Tegnap estig lehetett benyújtani az utolsó módosító javaslatokat a jövő évi büdzséhez - ám mivel ezek a javaslatok nem érinthetik a fő számokat, még esetleges elfogadásuk sem módosítaná lényegesen a költségvetést. Ahogy a vita első két körében, most is az ellenzéki képviselők voltak aktívak, ám az ő javaslataik elfogadására kicsi az esély, bár a múlt héten a Fidesz támogatott néhány LMP-s és jobbikos módosító indítványt, így nem kizárt, hogy ez hétfőn is megismétlődik.

A kormánypárti politikusok által jegyzett, jövő hétfőn szavazásra kerülő módosítók közül a legkomolyabb súlyú az a fideszes indítvány, amely a önkormányzati támogatásokon belül javasol 9,1 milliárd forintos átrendezést. A kormány által benyújtott javaslat a jobb helyzetben levő önkormányzatoknak 9,1 milliárd forintot visszajuttatna abból a pénzből, amit a "gazdagabb" településektől a szegényebbeknek adnak át. A fideszes Babák Mihály szerint erre a kompenzációra a jobb helyzetben levő önkormányzatok nem szorulnak rá - ezt a pénzt is az önkormányzati fejezeti tartalékba kellene helyezni, amiből viszont a forráshiányos települések plusztámogatására lehetne fordítani. Ezzel a javaslattal a Belügyminisztérium által kezelt önkormányzati fejezeti tartalék 23,2 milliárd forintra emelkedne - ez utóbbi miatt a kormány várhatóan támogatásra javasolja majd az indítványt.

Több Rogán Antal által jegyzett módosító indítvány foglalkozik a törvénnyel megszüntetett Költségvetési Tanáccsal (KT). Az egyik módosító a tanács még megmaradt 10 millió forintját adná oda az Országgyűlésnek, a másik indítványa arról szól, hogy a tanács 2010. december 31-ével feloszlatott 40 fős szakértői csapatának a járandóságát a hasonló célokra létrehozott költségvetési céltartalékból fizessék.
A Költségvetési Tanács megszüntetésével, pontosabban átalakításával kapcsolatos utóvédharcok több fronton folynak. A parlament a 2011-es költségvetést megalapozó salátatörvény részeként elfogadta a közpénzügyi törvény azon módosítását, amely kimondta a parlament által 2009 februárjában kilenc évre választott tanácstagok (Kopits György, Oblath Gábor és Török Ádám) mandátumának megsemmisítését. A kedden elfogadott törvény szerint az új összetételű KT tagja ezentúl a jegybank és az ÁSZ elnöke, valamint egy a köztársasági elnök által jelölendő személy. Ez utóbbi azonban kimaradt a törvénymódosításból, ami miatt a kormány szintén kedden egy önálló egymondatos javaslatot terjesztett be: e szerint a "a köztársasági elnök a Költségvetési Tanács egy tagját a kiemelkedő tudású közgazdászok közül nevezi ki".

Eközben a megszüntetésre ítélt KT tagjai levélben fordultak a köztársasági elnökhöz, amelyben kérik, hogy emelkedjen felül a pártpolitikai megfontolásokon és küldje vissza az Országgyűlésnek a 2011-es költségvetést megalapozó törvényeket - a KT megszüntetése miatt. A tanács tagjai felhívták a figyelmet: a kedden elfogadott jogszabály arról is rendelkezik, hogy a KT titkárságának elbocsátásakor nem kell alkalmazni a munka törvénykönyvének csoportos létszámleépítésre vonatkozó szabályait, így az sérti az egyenlő bánásmód elvét, vagyis alkotmányellenes - érvelnek a tanácstagok, emiatt azt is javasolják a köztársasági elnöknek, hogy kérjen előzetes normakontrollt.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet