BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kopint: Lefelé mutató kockázatok

Tartja korábbi növekedési prognózisát 2011-re a Kopint-Tárki az idei utolsó konjunktúra-előrejelzésében, ám szaporodnak a lefelé mutató kockázatok. Jövőre a gazdaságot a külpiaci növekedés húzza, bár a belső fogyasztás élénkülése is segítheti a növekedést.

2010. december 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az októberi prognózishoz hasonlóan az 1,2 százalékos idei gazdasági növekedés után 2011-re továbbra is 3 százalékos növekedést vár a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet legfrissebb gazdasági előrejelzésében. A kutatók ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a jövő évi kilátásokkal kapcsolatban a korábbinál lényegesen több lefelé mutató növekedési kockázat érzékelhető, első helyen említik ezek között a magyar államadósság további leminősítésének veszélyét, illetve ennek esetleges romboló következményei. A Kopint-Tárki kutatói szerint nem valószínű, hogy a magyar adósság a bóvli kategóriába kerül, de a leminősítés veszélye önmagában is a kamatfelárak növekedését és a tőkebeáramlás csökkenését hozza magával. Ha egy ország által kibocsátott hosszú, öt-, illetve tízéves állampapírok hozama lényegesen meghaladja a rövid lejáratú papírokét, akkor a piac azt jelzi, hogy a rövid távú stabilizációs intézkedések önmagukban nem elegendőek a hosszabb távon alacsony államháztartási deficit fenntartásához, ehhez strukturális reformok szükségesek - mondta Palócz Éva, a cég vezérigazgatója a jelentést bemutató sajtótájékoztatón. Jelenleg a hosszabb állampapírok hozama nyolc százalék, míg az egyéves kötvénynél hatszázalékos, a három hónapos diszkontkincstárjegynél hat százalék alatti hozamot hajlandó megfizetni a piac - tette hozzá. (Az államháztartási folyamatokat egyelőre így is tarthatónak látják, sőt jövőre már 3 százalék alatti hiányt vár az intézet.)

A magyar gazdaság motorja továbbra is a külpiac lesz: az export és az import egyaránt nyolc százalékkal bővülhet 2011-ben, az idei 14, illetve 12 százalék után. Jövőre azonban már az élénkülő lakossági fogyasztás is besegíthet: az adóváltozások hatására a magánfogyasztás a korábban becsült két százalékkal szemben 2,5 százalék lehet. A bizonytalanságok miatt a beruházások élénkülése lassabb lesz a vártnál, az idei egy százalék után négyszázalékos bővülést várnak 2011-ben. A háromszázalékos növekedési ütemmel Magyarország eléri a közép-európai átlagot - erre hosszú évek óta nem volt példa.

Az ipari termelésnél is elbizonytalanodás tapasztalható: az első háromnegyed évben erőteljes konjunktúra bontakozott ki, ám ez a trend októberben megtört. Ennek ellenére az idén 10 százalékos lesz az ipari termelés növekedése, majd jövőre 7,5 százalékra mérséklődik. Az inflációs kockázatok nőnek: a 4,9 százalékos idei pénzromlás után jövő évre 3,9 százalékot várnak az elemzők - a korábbi előrejelzésben még 3,5 százalékos ütemmel kalkuláltak. A legnagyobb bizonytalanság az élelmiszeráraknál érzékelhető, de számítani kell az energia mérsékelt drágulására is. (Az olajárakban nem várnak látványos emelkedést a kutatók, az idei hordónkénti Brent-átlagár 80 dollárra nőhet - legalábbis a reálgazdasági folyamatok ezt indokolnák, de a spekuláció eltérítheti az árakat akár 90 dollárig is.) A Kopint-Tárki kutatói azt várják, hogy decemberben nem változik az 5,5 százalékos alapkamat, amely a jövő év végére öt százalékra csökken.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet