BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több fronton harcol a kormány?

2010. december 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) közleményben hangsúlyozta a korrupció elleni harc iránti elkötelezettségét. Mint kiemelték: a kormányzás első félévében sor került a korrupció elleni küzdelemhez szükséges feltételek javítására mind a jog, mind a közigazgatás, mind a gazdaság terén. Magyarország szeptemberben csatlakozott a Nemzetközi Korrupcióellenes Akadémiához (IACA), amely az ENSZ, az Interpol, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és az osztrák állam kezdeményezésére jött létre. Ez a világ első oktatási intézménye, amit a korrupció elleni harcnak szenteltek. Az intézmény a világ minden tájáról képez szakembereket a kormányzati és nem kormányzati szerveknél egyaránt (a privát szektorban, a civil társadalomban, illetve a bírók, ügyészek, rendőrök között).

A korrupciós bűncselekmények felderítése ígéretük szerint a közeljövőben érezhetően javul majd, amit a KIM az ügyészség révén remél elérni. A 2011. évi költségvetésben az ügyészség milliárdokkal több támogatást élvez, amelynek egy részét kifejezetten a korrupcióellenes munkacsoport működésére biztosítja a kabinet. Az ügyészség hatáskörét is növelték, a hivatali bűncselekmények felderítése érdekében az ügyészség számára lehetővé tette titkosszolgálati eszközök használatát is. A napokban elfogadott, az egyes rendészeti tárgyú és az azokkal összefüggő törvények módosításáról szóló törvény bővítette a rendőrségről szóló törvényben meghatározott bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatok körét. Ennek - állítja a minisztérium - a rendészeti korrupció megelőzésében és felderítésében is jelentős szerepe lesz. A kijelölt szerv végzi a kifogástalan életvitel ellenőrzését, a megbízhatósági vizsgálatot, valamint a kormányrendeletben meghatározott bűncselekmények felderítését. Másik oldalról gondoskodnak a leleplezők biztonságáról. A KIM-ben már vizsgálják, miként lehetne elérni azt, hogy a jóhiszemű, nem saját érdekében eljáró bejelentőt ne érhesse hátrány bejelentése miatt.
A kirívóan magas számú közbeszerzési korrupciót reményeik szerint visszaszoríthatja a közbeszerzési törvény nyári módosítása. Az új szabályozás - hangsúlyozzák - megnöveli az ajánlati felhívás és dokumentáció megtámadásának határidejét, csökkenti az ezzel kapcsolatos jogorvoslati eljárás díját, és erre az időszakra is kiterjeszti az előzetes vitarendezés lehetőségét. Az elektronikus közbeszerzés lehetővé tétele felismerhetővé teszi az ajánlatok és általában a közbeszerzési eljárás iratainak utólagos módosítását és így az eljárás eredményének befolyásolását. Megszűnik az a szabályozás, amelynek alapján eddig eredménytelenné kellett nyilvánítani az eljárást, ha csak egy érvényes ajánlat volt. A módosítás a hiánypótlást kizárólag a lehető legszükségesebb mértékben korlátozza, és minden más esetben lehetővé teszi. A módosítás az ajánlati biztosíték miatti érvénytelenséget arra az esetre korlátozza, amikor az ajánlati biztosítékot az ajánlattételi határidőre nem vagy nem az előírt összegben bocsátják rendelkezésre. Az össze nem fűzött ajánlatokat a bontáskor össze kell fűzni, így az egyik kiskapu, melyet az egyik ajánlattevővel összejátszani kívánó ajánlatkérők eddig kihasználtak, megszűnik. Bővül a közbeszerzési eljárás irataiba történő betekintés lehetősége, különösen jelentős, hogy már az ajánlatok bontásakor is be lehet a jövőben tekinteni a felolvasó lapba, amely az ajánlati árat és a többi elbírálási szempont mennyiségi adatait tartalmazza.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet