A magán-nyugdíjpénztári tagok vagyonából félmilliárd forint hiányzik - mondta Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott az MR1-Kossuth Rádióban vasárnap. Véleménye szerint ezt az indokolatlanul magas költségek okozzák (az alkalmazható maximális költségszintet jogszabályokban írták a kasszáknak elő - a szerk.). Selmeczi nemrégiben még a pénztáraktól hiányzó 500 milliárdról beszélt. A Századvég Gazdaságkutató ezt az adatot szerepeltette azzal az indoklással, hogy a magánpénztárakban felhalmozott vagyon értéke ma 3050 milliárd forint, mintegy 500 milliárddal kevesebb a járulékbefizetések miatt keletkezett államadósságnál és kamatainál (Napi Gazdaság, 2010. november 30.). A Stabilitás Pénztárszövetség szerint amellett, hogy a Századvég tévesen következtet, az általa használt adatok is hibásak voltak. Nem kalkuláltak ugyanis az állami rendszerbe időközben visszalépőkkel. A kutatók ezután az igényelt plusz állami ráfordításnál már a 420 milliárd forintot is elképzelhetőnek tartották. Megfigyelők szerint elgondolkodtató, hogy a Századvég érvelésével tulajdonképpen mentesítette az előző kormányokat a hibák alól, azt sugallja ugyanis, hogy az állampapíroknál elvárt magasabb hozam nem elhibázott gazdaságpolitika, hanem kizárólag a nyugdíjkassza hiánya miatt következett be.
Ilyen körülmények között nem meglepő, hogy különböző feltételezések is szárnyra kaptak. Selmeczi például indokoltnak tartotta cáfolni, hogy az államhoz visszavitt nyugdíj-megtakarításokat 16 százalékos adó sújtaná. Az szja-t csak annak kell megfizetnie, aki egy összegben felveszi a felhalmozott összeg reálhozamát (önkéntes pénztárba utalva már mentesül a teher alól). Ezt azonban a parlamenthez a múlt héten benyújtott módosító javaslat szerint az adó mellett már nem terhelné 27 százalékos eho. Nem ez viszont a javaslat legfontosabb eleme. A számvevőszéki és költségvetési bizottság módosítója szerint a munkaadók által fizetendő 24 százalékos nyugdíjjárulék nem január, hanem 2011. december elsejével válik adóvá. Az ehhez szükséges minden kérdés rendezésére ugyanis egyszerűen nincs elegendő idő. Így elvben erre az időszakra nem lehetne megfosztani a magánkasszáknál maradókat az állami nyugdíjra való jogosultságuktól. Látszólag a maradó tagoknak kedvez az indítványnak az a kitétele is, amely szerint a közelebbi, területi nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnél is nyilatkozhatnak majd. Változások a ma folytatódó részletes vita során is kiderülhetnek.
