BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyáltalán nem lesz fizetős az egészségügy?

2010. november 9. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) egészségügyért felelős államtitkársága kijelentette: az egészségügy alapszolgáltatásainak bárminemű fizetőssé tétele homlokegyenest ellenkezik a szándékaival. Ez az állítás különösen azért tűnik fontosnak, mert az utóbbi időben még a kormányzó párt szakpolitikusai közül is többen utaltak arra, meg kellene határozni, mi az a szolgáltatási csomag, amit a társadalombiztosítási járulékok fedeznek. Ebből pedig nyilvánvalóan következik, hogy ami ezen felül van, azért fizetni kell. A tárca (az előbbi mondatot is tartalmazó) közleménye viszont kizárólag azért született meg, hogy határozottan cáfolják és visszautasítsák azokat a félrevezető sajtóhíreket, amelyek szerint egy új igénybevételi díj bevezetésére tettek volna javaslatot.

Mint hangsúlyozzák: az egészségügyi szolgáltatóknak már 1998 óta lehetőségük van az ellátási területen kívülről érkező betegektől részleges térítési díjat kérni, bár a szolgáltatók mind ez ideig ezeket a díjakat nem szedték be a betegektől. A Nefmi éppen ennek az igénybevételi díjnak a felülvizsgálatát vetette fel. Erre pedig - rögzítik - azért van szükség, mert a korábbi kormánynak ez az intézkedése, amely a hálapénz kifehérítését célozta, semmilyen érdemi hatást nem gyakorolt a hálapénz rendszerére. Nem is gyakorolhatott, hiszen az intézkedés számos alapvető koncepcionális hibával terhelt, és ebben a formában a hálapénz mozgatórugóinak alapvető meg nem értését tükrözi.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet