BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Semmit sem tud a piac a termékdíjreformról

2010. november 1. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár november végéig újra kellene gondolni a hulladékgazdálkodási szervezetek működését, illetve a szelektív hulladékgyűjtésben vállalt szerepüket, semmit sem tudni a tevékenységet szabályozó termékdíjtörvényről. A gyártók és a kiskereskedelem továbbra is egy úgynevezett első körös munkaanyagot ismer, amelyet nem tudni, ki jegyez és hogy valóban tükrözi-e a környezetvédelmi kabinet (jelenleg a Vidékfejlesztési Minisztérium) álláspontját. Azt sem tudni, hogy van-e egyáltalán jogszabálytervezet, vagy továbbra is a munkaanyag van érvényben. Sem a gyártók, sem a kereskedők nem tudják, egész pontosan kinél kell kommentálniuk a munkaanyagot.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szeptemberben jelentette be, hogy termékdíjreformot hajtanak végre, ugyanis a jelenlegi 25 milliárd forint helyett 90-100 milliárd forint zöld adót kívánnak beszedni. Mindezt úgy szeretnék elérni, hogy a jelenlegi mentesség megszűnik - ha egy cég környezetbarát csomagolásokat használ vagy megszervezi a teljes hulladékgazdálkodását, mentességet kaphat. A munkaanyagból a gyártók szerint egyáltalán nem lehet kikövetkeztetni, hogy mit is szeretne a zöldtárca, ugyanis a számítások szerint egy nagyjából 40 milliárdos piacról szeretne az állam több mint kétszer annyit beszedni. Vagyis nagyon drasztikus termékdíj-növekedés léphet életbe. Az ásványvízgyártók már tudni vélik, hogy 15 forintot kellene befizetniük eladott palackonként a kasszába (ez a fogyasztói árra vetítve átlag 25 százalékos növekedést jelentene).

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet