Az egészségügyért felelős államtitkár-helyettes, Cserháti Péter újságírók előtt elmondta, hogy tizenkét egészségügyi témájú törvény módosítását kezdeményezi a Nemzeti Erőforrás Minisztérium. Mint hangsúlyozta: 2011. január 1-jétől nekilátnak az új rendszer felépítésének és pontos menetrend szerint ésszerűsítik a struktúrát. A majdnem nyolcvanoldalas "salátában" számos kisebb finanszírozásbeli és technikai változás található. Több területen is világosan érzékelhető, hogy a jelenlegi kormányzat kikérte a szakma véleményét (ilyen például a pro família szabályozásának változtatása, de számos más apróbb módosítás is).
A csomagból érdemes lehet kiemelni, hogy külön nevesítik a jogszabály tervezetében az otthoni szakápolást. Az indoklás szerint ennek finanszírozási tapasztalata rámutatott arra, hogy célját - a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás kiváltása - a rehabilitációs tevékenységek szolgáltatása esetén általában nem valósította meg, mivel ott teljesül a legtöbb gyógytorna és fizikoterápia, ahol a lakosság számára egyébként is könnyen elérhetőek a rehabilitációs szakellátás egyéb formái. Ugyanakkor a mindennapi betegellátást tekintve sokkal nagyobb igény lenne az otthoni szakápolásra, mint amilyen vizitszámokat az intézmények jelentenek. A szükségletnek megfelelő, az ellátás érdekében kívánatos arányban kellene megosztani a szakápolási vizitszámot és az otthon végzett rehabilitációs ellátás vizitszámait. Egy másik változtatás azt célozza, hogy a biztosítottak által fizetett részleges térítési díjak a többletszolgáltatást nyújtó szolgáltatók bevételét képezzék és ezeket az összegeket a jövőben ne vonhassák le a finanszírozásukból.
