BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesznek versenypiaci szereplők a patikák

2010. október 25. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egészségügyre vonatkozóan elkészített javaslatok alighanem a legkomolyabb és leggyorsabb változást a gyógyszertáraknál hozzák majd. Úgy tűnik, a kormányzat semmit sem fogadott el a hálózati gyógyszertárak, a gyógyszer-nagykereskedők vagy akár a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) liberalizáció melletti érveiből. A most megfogalmazott alapelvek szépek és hangzatosak, kérdés viszont, hogy mik lesznek a következmények. Visszatérnek-e például azok az idők, amit hosszú sorban állás, rövid nyitvatartási idő és csak a minimális számú hétvégén is nyitva tartó patika, hatósági személyként viselkedő gyógyszerészek jellemeztek. A törvénymódosítás indoklásában egyébként kifejtik: a folyamatos és biztonságos gyógyszerellátás biztosítása érdekében javasolják a közforgalmú gyógyszertárak teljes körű gyógyszerellátási kötelezettségét. A megfogalmazás szerint viszont a gyógyszertárak nem lesznek versenypiaci szereplők, azokat visszaintegrálják az egészségügy rendszerébe, közben kiterjesztve népegészségügyi feladataikat.

A jelenlegi szabad gyógyszertár-létesítési szabályokat a megfogalmazás szerint felváltja a szükségleti elvet tükröző szabályozás, azaz csak olyan településen lesz lehetőség gyógyszertár nyitására, ahol még nem működik közforgalmú gyógyszertár, illetve ahol a közforgalmú gyógyszertár által ellátott lakosságszám meghaladja a 4000, nagyobb települések esetén a 4500 főt, és a gyógyszertárak egymás közötti minimális távolságát is előírják. Ez 50 ezer főnél kisebb településen 300 méter, ennél nagyobb településeken 250 méter lesz.
Az offshore cégeket, valamint a gyógyszerpiaci szereplőket a javaslat kizárja a gyógyszertár-tulajdonlásból, korlátozza a gyógyszertárláncokat, sőt külön a külföldi tulajdonszerzést is. Ennél is tovább megy azonban, amikor kimondja: új gyógyszertárak csak gyógyszerész többségi tulajdonával létesülhetnek. A patikák vezetői számára az itt végzett munka mellett minden egyéb munkavégzést megtiltanának. A már működő gyógyszertárak esetében 2014. január 1-jéig a személyi jogos, valamint a gyógyszertárban dolgozó gyógyszerészek tulajdoni hányadának meg kell haladnia a gazdasági társaságban az 50 százalékot, és a gyógyszerpiaci szereplők, valamint offshore cégek kizárása szükséges. Annak érdekében, hogy a személyi jogos gyógyszerész minden, a gyógyszertárat érintő kérdésben döntési helyzetben legyen, javasolják kimondani, hogy a társaságot kizárólag a személyi jogos gyógyszerész képviselheti.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet