A kormány a katasztrófa után a kellő intézkedéseket azonnal meghozta és a veszélyek elhárítása is azonnal megkezdődött - szögezte le Orbán Viktor a fidesz.hu beszámolója szerint a koordinációs bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón. A miniszterelnök kitért arra is, hogy a kormány kérésére az MTA ad hoc bizottsága gyors helyzetelemzést és javaslatokat készített a kialakult helyzetről. Mint folytatta, a mai nap folyamán a rendőrség 340 embert mozgósított, a hadsereg pedig szóbeli utasításra a kellő rendben a helyszínen megjelent. Hozzátette: két, egymástól független laborvizsgálat szerint semmilyen sugárterhelés nincs a környéken. Orbán Viktor felkérte a belügyminisztert, hogy a katasztrófa büntetőjogi és anyagi felelősségét vizsgálja ki. Nem ismerünk olyan jelet, amely szerint természeti oka lehet a katasztrófának, így élünk a gyanúperrel, hogy emberi vonatkozás miatt történt - fogalmazott a miniszterelnök, rámutatva: az ország tudni szeretné, ki a felelős a katasztrófáért. Hangsúlyozta, hogy a helyi lakosok semmi esetre se fogyasszanak helyben termelt élelmiszert.
Pintér Sándor a károsultak helyzetével kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, hogy amióta kormányoznak, senkit sem hagytak magára, és télre fedél lesz mindenki feje felett, aki elvesztette otthonát. Kitért arra is, hogy a vörös iszap az ivóvízbázist nem érintette, és jó esély van arra is, hogy a Dunát se fogja elérni a katasztrófa. Pintér felsorolta a koordinációs bizottság rendeleteit is. Vészhelyzetet hirdettek három megyében, lehetővé tették a honvédelmi erők bevonását, a vidékfejlesztési minisztert felhatalmazták a veszélyhelyzetek elhárítására és intézkedtek az állati tetemek elszállításáról. Mint mondta, vizsgálják a többi hasonló tározó állapotát is.
