BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Siriusszal hasítana a NABI

2010. szeptember 19. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Acélvázas, európai piacra tervezett magyar buszt mutatott be a NABI-csoport Kaposvárott. Ezzel kíván a cég nagyobb szeletet kiszakítani a következő években bővülő magyar újbusz-piacból, illetve megjelenni az amerikai mellett az uniós piacokon is. Baranyai Ferenc, a NABI Kft. cégvezetője a Napinak elmondta, képesek tartani akár az évi 500 darabos gyártási kapacitást, de konkrét terveket még nem készítettek. Egyelőre nem is ez a fontos - monda Baranyai -, el akartak készíteni egy járművet, amely piac- és versenyképes.

A referenciadarabot, a NABI Siriust Kaposvár önkormányzata vásárolta meg 49 millió forintért. Az önkormányzat támogatni kívánta a fejlesztést, hogy Kaposváron felfusson a magyar buszgyártás, a vételárba építették be a támogatást. A busz MAN-alvázra épül és MAN-dízelmotor hajtja, de olcsóbb és versenyképesebb, mint nemzetközi társai.

A jelentős forrásokat felemésztő fejlesztés gazdasági hátterét az adja, hogy a NABI számítása szerint a következő öt évben várhatóan évente 500-600 buszra írnak ki itthon az önkormányzatok és tömegközlekedési vállalatok pályázatot. Az elképzelést Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára is megerősítette. A minisztérium számításai szerint is évente 500-600 buszra szóló tender várható, ha azt vesszük alapul, hogy a tízezer darabos magyar buszpark majd ötöde 15 évnél idősebb és lecserélésre érett.
A kérdés csak az, hogy ezekre a tenderekre milyen fedezet áll rendelkezésre - tette hozzá Völner. A minisztérium a jövőben nem szeretne olyan busztendereket látni, amelyek egy-egy (nemzetközi) gyártó termékére szólnak. A cél az, hogy a magyar buszgyártásban érdekelt cégek mindegyike részesedjen a tortából.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet