BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Inflálni kell a deficitet

2010. szeptember 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Napjaink fő kérdésének Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója azt tartja, hogy az országok mit tudnak kezdeni a hatalmasra duzzadt költségvetési űrrel - derült ki a szakember Gazdasági Rádiónak adott interjújából. Határozottan állította: a felhalmozódott deficitet fiskális politikával nem lehet megszüntetni, csak elinflálni lehet. Ennél kisebb költségű megoldás nincs. Mint leszögezte, a belső kereslettel nem lehet gazdaságot élénkíteni.
Inotai úgy véli, a piac valamennyi résztvevőjének tanulnia kell a válságból. Kifejtette: a globalizáció más kezelést igényel, mint a korlátozott szabad kapitalizmus. Európának pedig ebben a folyamatban irányító szerepe lehetne, de ehhez egységes politikát kellene folytatni, amire egyelőre csak elég gyenge törekvések látszanak. Inotai szerint ugyan mindenki egyetért abban, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszerben az eddiginél sokkal nagyobb fegyelmet követelő felügyelet kell, de erről csak nem sikerül tető alá hozni egy megállapodást. Azt gondolja, hogy ezen a téren hatalmas devizatartalékai mellett Kína könnyen képviselhet nagyon rugalmas álláspontot.
A kutatóintézeti vezető azt gondolja, hogy jelenleg versenyfutás folyik: előbb dől össze a nemzetközi pénzügyi rendszer vagy előbb találnak megoldást az olyan veszélyekre, mint amit például a dollárra épülő monetáris rendszer jelent. Az sem világos még, hogy a bankok a régi struktúrákat tartják-e fenn, illetve hogy a 110 milliárd eurós görög csomag megváltoztatja-e a bajba jutott ország gazdaságpolitikáját.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet